The following is a solution to the given problem.
Please compare the given solution with your solution and submit a
self-critique of any error(s) in your solutions, and/or and additional questions
or comments you might have.
Simply copy your posted document into a text editor and insert revisions,
questions, and/or self-critiques, marking your insertions with ####.
Submit using the Submit Work Form.
How much net force is required to accelerate a 12 kg mass at 3 m/s^2?
The net force would be
-
F = m a = 12 ks * 3 m/s^2 = 36 kg m/s^2 = 36 Newtons.
-
Note that the details of the units calculation are necessary and
important.
What would be the acceleration of a 4 kg mass subject to a net force of 20
Newtons?
A 4 kg mass subject to a 20 N force would accelerate at
-
a = 20 N / (4 kg) = (20 kg m/s^2) / (4 kg) = 5 m/s^2.
-
again not the necessity of unit calculations at every step.
If you exert a force of 20 Newtons on a 10-kg object and it accelerates in
the direction of your force at 1.5 m/s^2, then how do you know there are other
forces acting on the object besides your own?
If a 10 kg object accelerates at 1.5 m/s^2, then the net force on the object
is
-
F_net = m a = 10 kg * 1.5 m/s^2 = 15 kg m/s^2 = 15 N.
If your force was the only one acting on the object, then the net force on it
would be 20 N and it would be accelerating at 2 m/s^2, not at 1.5 m/s^2.
What is the total of all those forces and in what direction does this total
act?
If you are exerting a force of 20 Newtons on the object and the net force is
only 15 Newtons, this means that the other forces acting on the object must
total -5 Newtons. That is, there has to be a 5 N force opposing you.