A ball rolls off the end of an incline with a vertical velocity of 20 cm/s downward, and a horizontal velocity of 80 cm/s. The ball falls freely to the floor 120 cm below.
For the interval between the end of the ramp and the floor, what are the ball's initial velocity, displacement and acceleration in the vertical direction?
What therefore are its final velocity, displacement, change in velocity and average velocity in the vertical direction?
20 cm/s downward is the initial vertical velocity. The vertical velocity changes due to the acceleration of gravity.
The horizontal velocity is not affected by the downward force of gravity, and it remains constant at 80 cm/s.
So in the vertical direction, taking downward as the positive direction, v0 = 20 cm/s, a = 980 cm/s^2 and `ds = 120 cm. From this you can find `dt.
In the horizontal direction, velocity is constant so you can use the definition of average velocity along with the `dt you found for the vertical motion, in order to find `ds in that direction.
v0 = 20 cm/s, a = 980 cm/s^2 and `ds = 120 cm.
We cannot reason anything directly from this information.
Both the third and fourth equations of uniformly accelerated motion include the three variables v0, a and `ds. So the third equation could be solved for `dt, or the fourth for vf.
It is not recommended that students without a strong mathematical background solve the third equation for `dt; the equation is quadratic in `dt and the solution is algebraically challenging. University Physics students must have a strong mathematical background and should be able to solve the quadratic and interpret the solutions.
So we use the fourth equation vf^2 = v0^2 + 2 a `ds. We solve this equation for v0, obtaining
v0 = + - sqrt(v0^2 + 2 a `ds).
Substituting our values for v0, a and `ds we have
vf = +- sqrt( (20 cm/s)^2 + 2 * 980 cm/s^2 * 120 cm) = +- 480 cm/s.
The final velocity is clearly in the downward direction, so we discard the solution -480 cm/s and accept the solution + 480 cm/s.
Initial velocity v0 and final velocity vf, with uniform acceleration, imply average velocity
vAve = (v0 + vf) / 2 = (20 cm/s + 480 cm/s) / 2 = 250 cm/s
so that the time required for the fall is
`dt = `ds / vAve = 120 cm / (250 cm/s) = .48 sec.
What are the ball's acceleration and initial velocity in the horizontal direction, and what is the change in clock time, during this interval?
After the instant of impact with the floor, can we expect that the ball will be uniformly accelerated?
Why does this analysis stop at the instant of impact with the floor?
INCORRECT STUDENT SOLUTION AND INSTRUCTOR COMMENTARY
v0= 20cm/s , vf = 0 , `ds = 120cm,
Thus `dv = -20cm/s, `dt = `ds/vAve = 120cm / -10cm/s = 12s
Using the fourth equation of motion vf^2 = v0^2 + 2 a `ds, along with the vertical quantities v0 = 20 cm/s, `ds = 120 cm and a = 980 cm/s^2 (all quantities are in the downward direction so by these choices we have implicitly designated downward as positive), we get
vf = +-sqrt(v0^2 + 2 a `ds) = +- sqrt( (20 cm/s)^2 + 2 * 980 cm/s^2 * 120 cm) = +- sqrt(25 000 cm^2 / s^2) = +-500 cm/s (all calculations approximate).
We reject the negative result.
What are the ball's acceleration and initial velocity in the horizontal direction, and what is the change in clock time, during this interval?
v0 = 80cm/s , vAve = 80cm/s / 2 = 40cm/s
Thus `dt = 120cm*40cm/s = 4.8s