Open Query 5

#$&*

course Phy 122

005. `query 5

*********************************************

Question: query introset plug of water from cylinder given gauge pressure, c-s hole area, length of plug.

Explain how we can determine the velocity of exiting water, given the pressure difference between inside and outside, by considering a plug of known cross-sectional area and length?

Your Solution:

Fnet=P*A

dW=Fnet*L

mplug=rho*A*L and KE=P*A*L

so .5rhoALv^2=PAL

v=sqrt (2P/rho)

Confidence Rating: 3

.............................................

Given Solution:

** The net force on the plug is P * A, where A is its cross-sectional area and P the pressure difference.

• If L is the length of the plug then the net force F_net = P * A acts thru distance L doing work `dW = F_net * L = P * A * L.

If the initial velocity of the plug is 0 and there are no dissipative forces, this is the kinetic energy attained by the plug.

The volume of the plug is A * L so its mass is rho * A * L.

• Thus we have mass rho * A * L with KE equal to P * A * L.

Setting .5 m v^2 = KE we have

.5 rho A L v^2 = P A L so that

v = sqrt( 2 P / rho).

Your Self-Critique: OK

Your Self-Critique Rating: oK

Question: prin phy problem 10.3. Mass of air in room 4.8 m x 3.8 m x 2.8 m.

Your Solution:

V=4.8*3.8*2.8=51m^3

M=d*v so mass=1.3*51=66kg

Confidence Rating: 3

.............................................

Given Solution:

The density of air at common atmospheric temperature and pressure it about 1.3 kg / m^3.

The volume of the room is 4.8 m * 3.8 m * 2.8 m = 51 m^3, approximately. The mass of the air in this room is therefore

• mass = density * volume = 1.3 kg / m^3 * 51 m^3 = 66 kg, approximately.

This is a medium-sized room, and the mass of the air in that room is close to the mass of an average-sized person.

Your Self-Critique: OK

Your Self-Critique Rating: OK

*********************************************

Question: prin phy problem 10.8. Difference in blood pressure between head and feet of 1.60 m tell person.

YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY

Your Solution:

1000kg/m^2*9.8m/s^2*1.6m=15680 Pascals/133Pa=117mm mercury

confidence rating #$&*:

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

.............................................

Given Solution:

The density of blood is close to that of water, 1000 kg / m^3. So the pressure difference corresponding to a height difference of 1.6 m is

• pressure difference = rho g h = 1000 kg/m^3 * 9.80 m/s^2 * 1.60 m = 15600 kg / ( m s^2) = 15600 (kg m / s^2) / m^2 = 15600 N / m^2, or 15600 Pascals.

760 mm of mercury is 1 atmosphere, equal to 101.3 kPa, so 1 mm of mercury is 133 Pascals (101.3 kPa / (760 mm) = 133 Pa / mm), so

• 15,600 Pa = 15,600 Pa * ( 1 mm of Hg / 133 Pa) = 117 mm of mercury.

(alternatively 15 600 Pa * (760 mm of mercury / (101.3 kPa ) ) = 117 mm of mercury)

Blood pressures are measured in mm of mercury; e.g. a blood pressure of 120 / 70 stands for a systolic pressure of 120 mm of mercury and a diastolic pressure of 70 mm of mercury.

The density of blood is actually a bit higher than that of water; if you use a more accurate value for the density of blood you will therefore get a slightly great result.

Your Self-Critique: OK

Your Self-Critique Rating: OK

Question: prin phy and gen phy 10.25 spherical balloon rad 7.35 m total mass 930 kg, Helium => what buoyant force

Your Solution:

V=4/3pi r^3=1663 m^3*1.3kg/m^3=2162 kg*9.8m/s^2=21189N

930kg*9.8m/s^2=9114N

Fnet=21189N-9114N=12075N

300kg helium*9.8=2940N

12075N-2940N=9135N net force

9135N/9.8=932 kg

confidence rating #$&*:

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

.............................................

Given Solution:

** The volume of the balloon is about 4/3 pi r^3 = 1660 cubic meters and mass of air displaced is about 1.3 kg / m^3 * 1660 m^3 = 2160 kg.

The buoyant force is equal in magnitude to the force of gravity on the displaced air, or about 2160 kg * 9.8 m/s^2 = 20500 Newtons, approx.. If the total mass of the balloon, including helium, is 930 kg then the weight is 930 kg * 9.8 m/s^2 = 9100 N approx., and the net force is

• Net force = buoyant force - weight = 20,500 N - 9100 N = 11,400 N, approximately.

If the 930 kg doesn't include the helium we have to account also for the force of gravity on its mass. At about .18 kg/m^3 the 1660 m^3 of helium will have mass about 300 kg on which gravity exerts an approximate force of 2900 N, so the net force on the balloon would be around 11,400 N - 2900 N = 8500 N approx.

The mass that can be supported by this force is m = F / g = 8500 N / (9.8 m/s^2) = 870 kg, approx.. **

Your Self-Critique: OK

Your Self-Critique Rating: OK

"

Self-critique (if necessary):

------------------------------------------------

Self-critique rating:

Question: prin phy and gen phy 10.25 spherical balloon rad 7.35 m total mass 930 kg, Helium => what buoyant force

Your Solution:

V=4/3pi r^3=1663 m^3*1.3kg/m^3=2162 kg*9.8m/s^2=21189N

930kg*9.8m/s^2=9114N

Fnet=21189N-9114N=12075N

300kg helium*9.8=2940N

12075N-2940N=9135N net force

9135N/9.8=932 kg

confidence rating #$&*:

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

.............................................

Given Solution:

** The volume of the balloon is about 4/3 pi r^3 = 1660 cubic meters and mass of air displaced is about 1.3 kg / m^3 * 1660 m^3 = 2160 kg.

The buoyant force is equal in magnitude to the force of gravity on the displaced air, or about 2160 kg * 9.8 m/s^2 = 20500 Newtons, approx.. If the total mass of the balloon, including helium, is 930 kg then the weight is 930 kg * 9.8 m/s^2 = 9100 N approx., and the net force is

• Net force = buoyant force - weight = 20,500 N - 9100 N = 11,400 N, approximately.

If the 930 kg doesn't include the helium we have to account also for the force of gravity on its mass. At about .18 kg/m^3 the 1660 m^3 of helium will have mass about 300 kg on which gravity exerts an approximate force of 2900 N, so the net force on the balloon would be around 11,400 N - 2900 N = 8500 N approx.

The mass that can be supported by this force is m = F / g = 8500 N / (9.8 m/s^2) = 870 kg, approx.. **

Your Self-Critique: OK

Your Self-Critique Rating: OK

"

Self-critique (if necessary):

------------------------------------------------

Self-critique rating:

#*&!

&#Very good responses. Let me know if you have questions. &#