assignment 16

course mth 163

—¡ÑÙâÆX³—¥­Í½ùê“œ‰v|«æ…“^yõassignment #016

016. `query 16

Precalculus I

03-27-2008

......!!!!!!!!...................................

20:32:42

behavior and source of exponential functions problem 1, perversions of laws of exponents

Why is the following erroneous: a^n * b^m = (ab) ^ (n*m)

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

the exponents should be added and not multiplied

confidence assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:32:55

STUDENT RESPONSE: my example was (4^2)(5^3) did not equal 20^6

INSTRUCTOR COMMENT

** more generally a^n * b^n = a^(n+m), which usually does not equal (ab) ^ (n * m) **

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

ok

self critique assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:33:35

Why is the follow erroneous: a^(-n) = - a^n

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

2^-2 is (1/4) and not -2^2

confidence assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:33:46

STUDENT RESPONSE: 2^-3 is not equal to -2^3

INSTRUCTOR COMMENT:

** A more general counterexample: a^(-n) = 1 / a^n is positive when a is positive whereas -a^n is negative when a is positive **

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

ok

self critique assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:36:21

Why is the following erroneous: a^n + a^m = a^(n+m)

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

2^1 + 2^2 = 6 and not 2^3

confidence assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:36:27

STUDENT RESPONSE: (5^3)+(5^4) is not equal to 5^7

INSTRUCTOR COMMENT:

(5^3) * (5^4) = (5^7) since (5*5*5) * (5*5*5*5) = 5*5*5*5*5*5*5 = 5^7.

However (5^3) + (5^7) = 5*5*5 + 5*5*5*5*5 = 5*5*5( 1 + 5*5) = 5^3( 1 + 5^2), not 5^7.**

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

ok

self critique assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:37:16

STUDENT RESPONSE: Why is the following erroneous: a^0 = 0

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

2^0 = 1 not zero

self critique assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:37:29

4^0 is not equal to 0

INSTRUCTOR COMMENT:

** a^(-n) * a^n = 0 but neither a^(-n) nor a^n need equal zero **

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

ok

self critique assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:39:26

Why is the following erroneous: a^n * a^m = a^(n*m).

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

2^2 * 2^3 = 32 and not 2^6

confidence assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:39:32

STUDENT RESPONSE: (4^7)(4^2) is not equal to 4^14

INSTRUCTOR COMMENT:

Right. Generally a^n * a^m = a^(n+m), not a^(n*m).

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

ok

self critique assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:41:21

problem 2. Graph and describe

Give basic points and asymptote; y values corresponding to the basic points, ratio of these y values: y = 1200 (2^(.12 t) )

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

didn't understand 2-5 on this assignment because I never understood the ratio. I believe another example of this would help.

confidence assessment: 0

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:43:04

STUDENT RESPONSE

(0,1200),(1,1304)

negative x-axis

ratio=163/150

INSTRUCTOR COMMENT:

the precise ratio is 2^.12, which is probably pretty close to 163/150

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

do not understand where this ratio comes from

self critique assessment: 2

The basic points of an exponential function are the x = 0 and x = 1 points. The corresponding y values for this function are approximately 1200 and 1304, with ratio 1304/1200.

These are approximate values and this is an approximate ratio. The exact values are

y(0) = 1200 * 2^(.12 * 0) = 1200 and

y(1) = 1200 * 2^(.12 * 1) = 1200 * 2^.12.

The ratio of these values is

y(1) / y(0) = 1200 * 2^.12 / 1200 = 2^.12.

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:48:53

problem 6 P(n+1) = (1+r) P(n), with r = .1 and P(0) = $1000.

What are P(1), P(2), ..., P(5)?

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

P(1)= $1100, P(2)= $1210, P(3)= $1331, P(4)=$1464.10, P(5)=$1610.51

confidence assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:49:20

** If n = 0 we get

P(0 + 1) = (1 + .1) * P(0), or P(1) = 1.1 * P(0). Since P(0) = $1000 we have P(1) = 1.1 * $1000 = $1100.

If n = 1 we get

P(1 + 1) = (1 + .1) * P(1), or P(2) = 1.1 * P(1). Since P(1) = $1000 we have P(2) = 1.1 * $1100 = $1210.

If n = 2 we get

P(2 + 1) = (1 + .1) * P(2), or P(3) = 1.1 * P(2). Since P(2) = $1000 we have P(3) = 1.1 * $1210 = $1331.

If n = 3 we get

P(3 + 1) = (1 + .1) * P(3), or P(4) = 1.1 * P(3). Since P(3) = $1000 we have P(4) = 1.1 * $1331 = $1464/1.

If n = 4 we get

P(4 + 1) = (1 + .1) * P(4), or P(5) = 1.1 * P(4). Since P(4) = $1000 we have P(5) = 1.1 * $1464.1 = $1610.51. **

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

ok

self critique assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:50:19

problem 8. Q(n+1) = .85 Q(n), Q(0) = 400.

What are Q(n) for n = 1, 2, 3 and 4 /

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

1= 340, 2= 289, 3=245.65, 4=208.8025

confidence assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:50:34

** For n = 0 we have Q(0 + 1) = .85 Q(0) so Q(1) = .85 * 400 = 340.

For n = 1 we have Q(1 + 1) = .85 Q(1) so Q(2) = .85 * 340 = 289.

For n = 2 we have Q(2 + 1) = .85 Q(2) so Q(3) = .85 * 400 = 245.65.

For n = 3 we have Q(3 + 1) = .85 Q(3) so Q(4) = .85 * 400 = 208.803. **

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

ok

self critique assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:52:29

What is the growth rate for this equation?

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

.85

confidence assessment: 1

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:53:58

** The growth factor is .85, which is 1 + growth rate. It follows that the growth rate is .85 - 1 = .15 **

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

Understand that the rate is subtracted one because it is decreasing and if increasing it would have been plus one

self critique assessment: 2

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:55:21

problem 9. interest rate 12%, initial principle $2000.

What is your difference equation?

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

P(n+1) = (1+.12) P(n)

confidence assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:55:32

** The growth rate is 12% = .12

The growth factor is therefore 1 + .12 and the difference equation is

P(n+1)=(1+.12)P(n), P(0)=2000. **

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

ok

self critique assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:58:37

How did you use your difference equation to find the principle after 1, 2, 3 and 4 years and what did you get?

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

plugged in the 2000 for the orginial and then got the next P(1)= 2240 and then use that to get P(2)= 2508.80 and use that P(3)= 2809.86 use that P(4)= 3147.04

confidence assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

20:58:53

** STUDENT RESPONSE

P(0+1)=(1+.12)2000 and so on up to P(4) was found.

P1=2240

P2=2508.8

P3=2809.856

P4=3147.03872 **

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

ok

self critique assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

21:04:26

problem 11. Texcess(t) = 50 (.97 ^ t).

What is your estimate of the time required to fall to 1/8 of the original value?

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

41.6

confidence assessment: 2

.................................................

......!!!!!!!!...................................

21:06:24

** The original value takes place at t = 0 and is Texcess(0) = 50 * .97^0 = 50.

1/8 of the original value is therefore 1/8 * 50 = 6.25.

You have to find t such that 50 * .97^t = 6.25. Dividing both sides by 50 you get

.97^t = 6.25 / 50 or

.97^t = .125.

Use trial and error to find t:

Try t = 10: .97^10 = .74 approx. That's too high.

Try t = 100: .97^100 = .04 approx. That's too low.

So try a number between 10 and 100, probably closer to 100.

Try 70: .97^70 = .118. Lucky guess. That's close to .125 but a little low.

{Try 65: .97^65 = .138. Too high.

Try a number between 65 and 70, closer to 70 but not too much closer.

Try 68: .97^68 = .126. That's good to the nearest whole number.

The process could be continued and refined to get more accurate values of t. **

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

6.25 in to y and solve out for t

self critique assessment: 2

.................................................

......!!!!!!!!...................................

21:07:46

What are your ratios of temperature excess to average rate, and are they nearly constant?

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

-.44, -.55592, -.85208, -1.28 and they are a constant

confidence assessment: 2

.................................................

......!!!!!!!!...................................

21:09:03

** If the function is 50 (.97^t) then at t = 0, 17, 34, 51, 68 we have function values 50, 29.79130219, 17.75043372, 10.57617070, 6.301557949 and average rates of change -1.18756929, -0.7082863803, -0.4220154719, -0.2514478090, -0.1498191533.

Trapezoids have 'average altitudes' 39.89565109, 23.77086796, 14.16330221, 8.438864327.

Ratio of temp excess to ave rate, using 'average altitudes' as temp excess, are therefore 39.9 / (-1.19), 23.8 / (-.708), 14.2 / (-.422), 8.44 / (-.251). These quantities vary slightly but all are close to the same value around 33. **

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

copied down a wrong answer and understand the answer given here

self critique assessment: 2

.................................................

......!!!!!!!!...................................

21:09:32

What are your estimates of the times required to fall to half of the three values?

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

23.349, 34, and 41.6

confidence assessment: 2

.................................................

......!!!!!!!!...................................

21:10:56

** STUDENT RESPONSE: The temperature falls to 50/2 = 25 at t = 22.75.

The temperature falls to 25/2 = 12.5 at t = 45.51

The temperature falls to 12.5/2 = 6.25 at t = 68.26.

The time interval required for each subsequent fall is very close to 22.75, demonstrating that the half-life is constant. **

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

understand 50/2 and then half of that on down

self critique assessment: 2

.................................................

......!!!!!!!!...................................

21:11:29

Give the original and the simplified equation to determine the time required for Texcess to fall to half its original value.

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

confidence assessment: 0

.................................................

......!!!!!!!!...................................

21:12:10

** Texcess has an original value at t = 0, which gives us Texcess(0) = 50 * .97^0 = 50. Half its original value is therefore 25.

So our equation is

25 = 50 * .97^t.

This equation is simplified by dividing both sides by 50 to get

.97^t = 1/2. **

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

understand to plug in half of 50 which is 25to the y and then simplify by dividing both by 50

self critique assessment: 2

.................................................

......!!!!!!!!...................................

21:14:59

problem 12. Texcess(t) = 50(.97^t), room temperature {{ 25 if you used Celsius and 75 if you used Farenheit in your observations

What function Temp(t) gives temperature as a function of time?

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

temp(t)=50(.97^25)

confidence assessment: 2

.................................................

......!!!!!!!!...................................

21:16:24

** Using 75 for room temperature and realizing that temperature is room temperature + temperature excess we obtain the function

Temp(t)=50(.97^t)+75.**

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

add the temp and not place it in the t because 75 is room temp which is excess which would be added

self critique assessment: 2

.................................................

......!!!!!!!!...................................

21:17:16

Identify the values of A, b and c in the generalized form y = A b^x + c.

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

A= 50, b=.97 and c= 75

confidence assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

21:17:23

** Since the function is Temp(t) = 50(.97^t)+75 , the y = A b^x + c has y = Temp(t), A = 50, b = .97 and c = 75. **

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

ok

self critique assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

21:19:59

problem 14. Antiobiotic removal, 40 mg/hour when there are 200 milligrams present

At what rate would antibiotic be removed when there are 70 milligrams present?

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

14mg/hr

confidence assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

21:20:07

** If the rate of removal is directly proportional the quantity present then we have

y = k x

where y is the rate of removal and x the amount present.

Since y = 40 when x = 200 we have

40 = k * 200 so that

k = 40/200 = .2.

Thus y = .2 x.

If x = 70 then we have

y = .2 * 70 = 14.

When there are 70 mg present the rate of removal is 14 mg/hr. **

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

ok

self critique assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

21:20:58

Add comments on any surprises or insights you experienced as a result of this assignment.

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

how equations can still be formed in simple ways to solve things that seem to be a guess and check before

self critique assessment: 2

.................................................

&#

Good responses. See my notes and let me know if you have questions. &#