seed 8-1

course phy 201

9/28 at 10:00

A ball is tossed upward with an initial velocity of 25 meters / second. Assume that the acceleration of gravity is 10 m/s^2 downward. •What will be the velocity of the ball after one second?

answer/question/discussion: v=v0+at v = 25-10(1) v = 15m/s

• What will be its velocity at the end of two seconds?

answer/question/discussion: v=v0+at v=25-10(2) v = 5m/s

• During the first two seconds, what therefore is its average velocity?

answer/question/discussion: (25+5) / 2= 15m/s

• How far does it therefore rise in the first two seconds?

answer/question/discussion: ds = ( v0+vf) / 2 * t ds = 30 meters

• What will be its velocity at the end of a additional second, and at the end of one more additional second?

answer/question/discussion: v=v0 + at v = 25-10(3) V= -5m/s

v=v0 + at v = 25-10(4) V= -15m/s

• At what instant does the ball reach its maximum height, and how high has it risen by that instant?

answer/question/discussion: y = v^2-v0^2/2a y =25^2 / 2(10) 31.25 meters

• What is its average velocity for the first four seconds, and how high is it at the end of the fourth second?

answer/question/discussion: v avg. = (v0+vf) /2 =25+(-15) / 2 = -5m/s

• How high will it be at the end of the sixth second?

answer/question/discussion: 0 since the ball will be on the ground after the time of 5 seconds.

"

Good, but be sure you turn each cq problem in using the form from which you get the problem.