cq_1_081

Your 'cq_1_08.1' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.

** **

A ball is tossed upward with an initial velocity of 25 meters / second. Assume that the acceleration of gravity is 10 m/s^2 downward.

• What will be the velocity of the ball after one second?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> : V=V0+At V=25-10(1) V=15m/s

• What will be its velocity at the end of two seconds?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> : V=V0+At V=25-10(2) V=5m/s

• During the first two seconds, what therefore is its average velocity?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> : (25+5)/2=15

• How far does it therefore rise in the first two seconds?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> : S=(V0+Vf)/2 x t s= 30 meters

• What will be its velocity at the end of a additional second, and at the end of one more additional second?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> : V=v0 + at V=25-10(3) V= -5m/s

V=v0 + at V=25-10(4) V= -15m/s

• At what instant does the ball reach its maximum height, and how high has it risen by that instant?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> : y= v^2-v0^2/2a y=25^2/2(10) +31.25 meters

• What is its average velocity for the first four seconds, and how high is it at the end of the fourth second?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> : Vave = (v0+vf)/2 =25+(-15)/2 = -5m/s

• How high will it be at the end of the sixth second?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> : 0 because the ball will be laying on the ground after 5 seconds.

** **

30 minutes

** **

9-28 9:45

&#Good work. Let me know if you have questions. &#