#$&*
course Phy 201
Ramp & Ball
You allowed a ball to roll from rest down a ramp on a tabletop. The lower end of the ramp was positioned so that the ball could roll continuously off the ramp and into free fall. You observed the horizontal range of the falling ball and the distance of fall.
Insert a copy of your data here, along with any previously submitted work you wish to include:
****
All dominoes assuming their thickness is .9 cm*
Trial 1 (2 dominoes)
d's= 60cm
d'v = 35.3 cm/s
vf= 35.3 cm/s
v0= 0 cm/s
d't= 2.5 sec
a= 14.12 cm/s^2
Trial 2 (3 dominoes)
d's= 60cm
d'v= 120 cm/s
v0= 0 cm/s
vf= 120 cm/s
d't= 1 second
a= 120 cm/s^2
Trial 3 (8 dominoes)
d's = 60cm
d'v= 140 cm/s
v0= 0 cm/s
vf= 140 cm/s
a= 350 cm/s^2
#$&*
You did trials for three ramps.
Analysis based on projectile motion:
Phy 201 students may assume that the initial projectile velocity is horizontal. University Physics students can do the same as a first approximation, but are expected to also then solve assuming that the initial projectile velocity is parallel to the ramp.
What was the horizontal velocity of the ball as it fell to the floor?
****
All in my data above
#$&*
What was the final velocity for each ramp slope?
****
All in my data above
#$&*
Based on your result and the length of the ramp, what would have been the acceleration of the ball on the ramp?
****
Above
#$&*
Graph acceleration vs. ramp slope and find the slope of this graph.
****
In the graph we took the number of dominoes and multiplied them by .9 cm each to get the rise for the slope rise over run.
We concluded that the first trial it would be .9*2 = 1.8, then take that 1.8/60cm= .03
Trial 2 is .05
Trial 3 is .12
Those are our slope or x axis on the graph, the y is the accel. found earlier. When graphing these, we take two points from the graph (.03,60) and (.05,120)
y= 120-60/.05-.03= which would give us 3000 as the slope.
#$&*
What do you think is the percent uncertainty in your measurement of the horizontal distance traveled by the ball from the end of the ramp to the floor?
****
+- .01
#$&*
What do you think is the percent uncertainty in your measurement of the vertical distance traveled by the ball from the end of the ramp to the floor?
****
+- .02
#$&*
What do you think is the percent uncertainty in your measurement of the distance traveled by the ball from release to the end of the ramp?
****
+- .02
#$&*
What therefore do you think is the percent uncertainty in each of the following quantities, as you have calculated them?
· the time required to fall to the floor
· the horizontal velocity of the ball during its fall
· the acceleration of the ball on the ramp
· the slope of your graph of acceleration vs. ramp slope
****
+- .05
+- .01
+- .01
+- .05
#$&*
Analysis based on timing:
Based on the time down the ramp and the distance the ball traveled from rest as it accelerated down the ramp, what was the acceleration on each ramp, and what is the slope of the graph of acceleration vs. ramp slope?
****
3000 cm/s^2
#$&*
What do you think is the percent uncertainty in your measurement of the time required to travel down the ramp?
****
+- .05
#$&*
For each ramp:
What was the change in the gravitational PE of the ball? You may assume a 70 gram mass.
****
I have a question on this one because I found the kinetic energy to be 43613.1 g*cm^2
I know that work is equal to KE and d'W is = KE - PE. So wouldn't that mean that the PE would 0. ???
#$&*
What velocity would have been attained if all the lost PE went into translational KE?
****
Same as above... I have to know the answer to that question before I can answer the other.
#$&*
University Physics students: Account for the difference between the loss of gravitational PE and the translational KE which corresponds to your results. Use your results to find the acceleration of gravity.
****
#$&*
"
@&
Your main observation was the horizontal range of the ball--how far from the staright-drop position it landed when it hit the floor.
Can you include that information at the beginning, and show how you used the projectile motion of the ball to get the ball's horizontal velocity? (Note that this is also the sort of projectile problem that's likely to come up on a test).
*@