Phy 201
Your 'cq_1_05.1' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.
** **
The problem:
A ball accelerates at 8 cm/s^2 for 3 seconds, starting with velocity 12 cm/s.
• What will be its velocity after the 3 seconds has elapsed?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> : I remember something like change in velocity/change in time= acceleration,so
8=v-12/3=24=v-12
v=36m/sec
• Assuming that acceleration is constant, what will be its average velocity during this interval?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> : Average velocity= no idea
How far will it travel during this interval?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> : velocity * time=12*3=36m
** **
5 minutes
** **
&#Please compare your solutions with the expanded discussion at the link
Solution
Self-critique your solutions, if this is necessary, according to the usual criteria. Insert any revisions, questions, etc. into a copy of this posted document. Mark any insertions with &&&& so they can be easily identified. &#