cq_1_121

Phy 201

Your 'cq_1_12.1' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.

** **

Masses of 5 kg and 6 kg are suspended from opposite sides of a light frictionless pulley and are released.

• What will be the net force on the 2-mass system and what will be the magnitude and direction of its acceleration?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> : Force on 5kg mass system= 5*9.8=49N

Force on 6kg mass system= 6*9.8=58.8N

Net force=58.8-49=9.8

Acceleration=Fnet/mass=9.8/11=.89m/sec^2

Direction will be towards the 6kg mass downwards.

• If you give the system a push so that at the instant of release the 5 kg object is descending at 1.8 meters / second, what will be the speed and direction of motion of the 5 kg mass 1 second later?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> : I think the direction of motion would be negative, but not sure how to calculate the magnitude of speed.

Just a guess work here, Force on 5kg mass=5*9.8=49N

Acceleration=49/5=9.8

a=x-1.8/1=9.8

x=9.8+1.8=11.6m/sec

You already figured out the acceleration of the system.

• During the first second, are the velocity and acceleration of the system in the same direction or in opposite directions, and does the system slow down or speed up?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> : I am not very sure, but I think they are in the same direction and the system speeds up

** **

10mins

** **

Good start. See my note, and the link below, for more:

&#Please compare your solutions with the expanded discussion at the link

Solution

Self-critique your solutions, if this is necessary, according to the usual criteria. Insert any revisions, questions, etc. into a copy of this posted document. Mark any insertions with &&&& so they can be easily identified. &#