#$&* course PHY 231 10/16 5:44 pm 013. `query 13*********************************************
.............................................
Given Solution: `aThe weight of the parachutist is 55 kg * 9.8 m/s^2 = 540 N, approx.. So the parachutist experiences a downward force of 540 N and an upward force of 620 N. Choosing upward as the positive direction the forces are -540 N and + 620 N, so the net force is -540 + 620 N = 80 N. Your free body diagram should clearly show these two forces, one acting upward and the other downward. The acceleration of the parachutist is a = Fnet / m = +80 N / (55 kg) = 1.4 m/s^2, approx.. #$&*#$&*&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&& Self-critique (if necessary): OK Self-critique Rating: OK ********************************************* Question: `quniv phy (4.34 10th edition) A fish hangs from a spring balance, which is in turn hung from the roof of an elevator. The balance reads 50 N when the elevator is accelerating at 2.45 m/s^2 in the upward direction. What is the net force on the fish when the balance reads 50 N? What is the true weight of the fish, under what circumstances will the balance read 30 N, and what will the balance read after the cable holding the fish breaks? YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY Your solution: Found this problem in my 9th edition but the force was 60N in it. The way I see this is that the force of the elevator up and the weight pulling down add so that the 50N is the total force. 50 = 9.81*m + 2.45*m ---> m= 4.1kg The next part I use the same setup: 30N= 9.81(4.1)+4.1(a) -----> a = - 2.5 m/s^2 so the elevator is accelerating down the shaft and this makes sense the 9.81*4.1= 40.2N so the elevator has to 'lessen' the acceleration of gravity since, in this instance, the net acceleration is 9.81-2.45 = 7.4 m/s^2. If the cable breaks then the weight of the fish is no longer a factor as the force in the cable holding the fish to the balance is a reactive force so the scale reads 0. confidence rating #$&*:9 ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
.............................................
Given Solution: `a** Weight is force exerted by gravity. Net force is Fnet = m * a. The forces acting on the fish are the 50 N upward force exerted by the cable and the downward force m g exerted by gravity. So m a = 50 N - m g, which we solve for m to get m = 50 N / (a + g) = 50 N / (2.45 m/s^2 + 9.8 m/s^2) = 50 N / 12.25 m/s^2 = 4 kg. If the balance reads 30 N then F_net = m a = 30 N - m g = 30 N - 4 kg * 9.8 m/s^2 = -9.2 N so a = -9.2 N / (4 kg) = -2.3 m/s^2; i.e., the elevator is accelerating downward at 2.3 m/s^2. If the cable breaks then the fish and everything else in the elevator will accelerate downward at 9.8 m/s^2. Net force will be -m g; net force is also Fbalance - m g. So -m g = Fbalance - m g and we conclude that the balance exerts no force. So it reads 0. ** &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&& Self-critique (if necessary): Well I looked at this differently but got the same results. Not sure if I need to change my thinking since my strategy may have only worked here and not in general.