#$&* course PHY 231 11/21 11:12 am 028. `query 28
.............................................
Given Solution: `a** The proportionality is accel = k / r^2. When r = rE, accel = 9.8 m/s^2 so 9.8 m/s^2 = k / rE^2. Thus k = 9.8 m/s^2 * rE^2, and the proportionality can now be written accel = [ 9.8 m/s^2 * (rE)^2 ] / r^2. Rearranging this gives us accel = 9.8 m/s^2 ( rE / r ) ^2, which we symbolize using g = 9.8 m/s^2 as a = g rE^2 / r^2. If we set the acceleration equal to v^2 / r, we obtain v^2 / r = g ( rE / r)^2 so that v^2 = g ( rE^2 / r) and v = sqrt( g rE^2 / r) = rE sqrt( g / r) Thus if we know the radius of the Earth and the acceleration of gravity at the surface we can calculate orbital velocities without knowing the universal gravitational constant G or the mass of the Earth. If we do know G and the mass of the Earth, we can proceed as follows: The gravitational force on mass m at distance r from the center of the Earth is F = G m M / r^2, Where M is the mass of the Earth and m the mass of the satellite. Setting this equal to the centripetal force m v^2 / r on the satellite we have m v^2 / r = G m M / r^2, which we solve for v to get v = sqrt( G M / r). ** Self-critique (if necessary): Okay so I don't understand the expression for v above: v = sqrt( 2 g rE / r). What happened to Re^2 and where does the 2 come from? I looked over my expression and I don't see what's wrong with it, if the given one is actually the correct expression.
.............................................
Given Solution: `a The question asks about the state of the system when the objects are 20 m apart. This is because at the 20 m separations, the objects will first contact one another (each has diameter 20 m, so each has radius 10 m, and two sphere each with radius 10 m contact one another at the instant their centers are 20 m apart). The question as phrased here didn't ask you to find the force or the acceleration at any point, but to put the problem in context we will do so below: The forces at the r1 = 40 m and r2 = 20 m separations would be F1 = (6.67 * 10^-11 N m^2 / kg^2 * 25 kg * 100 kg) / (20 m)^2 = 1 * 10^-10 N F2 = (6.67 * 10^-11 N m^2 / kg^2 * 25 kg * 100 kg) / (20 m)^2 = 4 * 10^-10 N Their accelerations are therefore accel of first mass at 40 m separation: a = F1 / m1 = 1 * 10^-10 N / (25 kg) = 4 * 10^-12 m/s^2 accel of first mass at 20 m separation: a = F2 / m1 = 4 * 10^-10 N / (25 kg) = 16 * 10^-12 m/s^2 (written in this form for easy comparison with the first value, but more properly written 1.6 * 10^-11 m/s^2) accel of 2d mass at 40 m separation: a = F1 / m1 = 1 * 10^-10 N / (100 kg) = 1 * 10^-12 m/s^2 accel of 2d mass at 20 m separation: a = F2 / m1 = 4 * 10^-10 N / (100 kg) = 4 * 10^-12 m/s^2 ** At separation r the force is F = G m1 m2 / r^2. For any small increment `dr of change in separation the approximate work done by the gravitational force is F `dr = G m1 m2 / r^2 * `dr. We take the sum of such contributions, between the given separations, to form an approximation to the total work done by the gravitational force. We then take the limit as `dr -> 0 and obtain the integral of G m1 m2 / r^2 with respect to r from separation r1 to separation r2. An antiderivative is - G m1 m2 / r. The change in the antiderivative between the separations r1 and r2 is - G m1 m2 / r1 - (-G m1 m2 / r2) = G m1 m2 ( 1/r2 - 1 / r1). This expression is evaluated at r1 = 40 m and r2 = 20 m to get the change G m1 m2 ( 1/(20 m) - 1 / (40 m) ) in KE. We get KE of about 4 * 10^-9 Joules but you should verify that carefully. We use conservation of momentum and kinetic energy to determine the final velocities: Within a reference frame at rest with respect to initial state of the masses the initial momentum is zero. If the velocities at the 20 m separation are v1 and v2 the from conservation of momentum, we have m1 v1 + m2 v2 = 0, so that v2 = -(m1 / m2) * v1. The total KE, which we found above, is .5 m1 v1^2 + .5 m2 v2^2. Substituting v2 = - (m1 / m2) v1 and setting equal to the KE we can find v1, then from this we easily find v2. You might get something like 4.1 * 10^-6 m/s for the velocity of the 100 kg mass; this number is again not guaranteed so verify it yourself. The position of the center of mass does not change because there is no external force acting on the 2-mass system. The center of mass is at position r with respect to m1 (taking m1 to be the 25 kg object) such that m1 r - m2 (40 meters -r) = 0. Substituting m1 and m2 you get 25 r - 100 (40 meters - r ) = 0. The solution for r is r = 4 / 5 * 40 meters = 32 m, approx. This is the position of the collision relative to the initial position of the 25 kg mass. This position is 8 meters from the 100 kg mass. Self-critique (if necessary): I don't know where that expression comes from: m1*r-m2(40-r) = 0