#$&* course MTH 173 0852 08FEB2013
.............................................
Given Solution: `aAt a rate of -4 cm/s, for the 1-second interval between t = 20 s and t = 21 s the change in depth would be -4 cm/s * 1 sec = -4 cm. If the depth was 80 cm at t = 20 sec, the depth at t = 21 sec would be 80 cm - 4 cm/ = 76 cm. &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&& Self-critique (if necessary): ------------------------------------------------ Self-critique Rating: ********************************************* Question: `q002. Using the same information, what the you expect the depth will be depth at the t = 30 sec instant? Do you think this estimate is more or less accurate than the estimate you made for the t = 21 second instant? YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY Your solution: 80 - [(30-20) (- 4)] = 10*-4 = 40cm depth It seems that the equation for the slope is a linear one. If this is the case then we can say that this estimate at 30 seconds is just as accurate as the one shown for 20 seconds. If the flow corresponds with a quadratic equation, we can say that this result is not at all accurate. confidence rating #$&*: 3 ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
.............................................
Given Solution: `aAt - 4 cm/s, during the 10-second interval between t = 20 sec and t = 30 sec we would expect a depth change of -4 cm/sec * 10 sec = -40 cm, which would result in a t = 30 sec depth of 80 cm - 40 cm = 40 cm. &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&& Self-critique (if necessary): ------------------------------------------------ Self-critique Rating: ********************************************* Question: `q003. If you know that the depth in the preceding example is changing at the rate of -3 cm/s at the t = 30 sec instant, how will this change your estimate for the depth at t = 30 seconds--i.e., will your estimate be the same as before, will you estimate a greater change in depth or a lesser change in depth? Your solution: This would result in the level of the water decreasing at a decreasing rate. My final result would not be 40cm, but some value more than that. confidence rating #$&*: 3 ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
.............................................
Given Solution: `aSince the rate of depth change has changed from -4 cm / s at t = 20 s to -3 cm / s at t = 30 s, we conclude that the depth probably wouldn't change as much has before. &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&& Self-critique (if necessary): ------------------------------------------------ Self-critique Rating: ********************************************* Question: `q004. What is your specific estimate of the depth at t = 30 seconds? YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY Your solution: We can find the average between these two slopes: -4 + -3 = -7/2 = -3.5cm/s -3.5cm/s * 10s = -35cm 80cm - 35cm = 45cm depth 45cm at 30 seconds time confidence rating #$&*: 3 ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
.............................................
Given Solution: `aKnowing that at t = 20 sec the rate is -4 cm/s, and at t = 30 sec the rate is -3 cm/s, we could reasonably conjecture that the approximate average rate of change between these to clock times must be about -3.5 cm/s. Over the 10-second interval between t = 20 s and t = 30 s, this would result in a depth change of -3.5 cm/s * 10 sec = -35 cm, and a t = 30 s depth of 80 cm - 35 cm = 45 cm. &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&& Self-critique (if necessary): ------------------------------------------------ Self-critique Rating: ********************************************* Question: `q005. If we have a uniform cylinder with a uniformly sized hole from which water is leaking, so that the quadratic model is very nearly a precise model of what actually happens, then the prediction that the depth will change and average rate of -3.5 cm/sec is accurate. This is because the rate at which the water depth changes will in this case be a linear function of clock time, and the average value of a linear function between two clock times must be equal to the average of its values at those to clock times. If y is the function that tells us the depth of the water as a function of clock time, then we let y ' stand for the function that tells us the rate at which depth changes as a function of clock time. If the rate at which depth changes is accurately modeled by the linear function y ' = .1 t - 6, with t in sec and y in cm/s, verify that the rates at t = 20 sec and t = 30 sec are indeed -4 cm/s and -3 cm/s. YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY Your solution: y ' = .1t - 6 y’ = .1(20) - 6 = -4 y’ = .1(30) - 6 = -3 This problem does in fact check out correct. confidence rating #$&*: 3 ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
.............................................
Given Solution: `aAt t = 20 sec, we evaluate y ' to obtain y ' = .1 ( 20 sec) - 6 = 2 - 6 = -4, representing -4 cm/s. At t = 30 sec, we evaluate y' to obtain y' = .1 ( 30 sec) - 6 = 3 - 6 = -3, representing -3 cm/s. &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&& Self-critique (if necessary): ------------------------------------------------ Self-critique Rating: ********************************************* Question: `q006. For the rate function y ' = .1 t - 6, at what clock time does the rate of depth change first equal zero? Your solution: y' = .1t - 6 0 = .1t - 6 6 = .1t 6/.1 = t 60 = t Thus, when the time is 60 the rate will be zero (or near zero!) confidence rating #$&*: 3 ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
.............................................
Given Solution: `aThe rate of depth change is first equal to zero when y ' = .1 t - 6 = 0. This equation is easily solved to see that t = 60 sec. STUDENT COMMENT This was pretty straight forward, I could look at it and figure out the time to find zero, but if the times were not spaced out by ten second intervals the finding of zero would be hard to do. INSTRUCTOR RESPONSE If you write down the equation and solve it, it works out easily enough. For example if the equation was .07 t - 12 = 0, you would add 12 to both sides then divide by .07 to get t = 12 / .07, which is approximately 170. Of course if the equation is more difficult (e.g an equation like .02 t^2 + 4.2 t^2 - t + 9 = 0) it gets harder to solve for t, and it doesn't take much to come up the an equation that's impossible to solve. But the linear equation of this problem wouldn't be difficult. You will in any case be expected to be able to solve linear and quadratic equations. &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&& Self-critique (if necessary): ------------------------------------------------ Self-critique Rating: ********************************************* Question: `q007. How much depth change is there between t = 20 sec and the time at which depth stops changing? YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY Your solution: The depth at T=20 is 80cm We know that at time = 60, the depth is 0cm Thus, the change has to be -80cm confidence rating #$&*: 3 ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
.............................................
Given Solution: `aThe rate of depth change at t = 20 sec is - 4 cm/s; at t = 60 sec the rate is 0 cm/s. The average rate at which depth changes during this 40-second interval is therefore the average of -4 cm/s and 0 cm/s, or -2 cm/s. At an average rate of -2 cm/s for 40 s, the depth change will be -80 cm. Starting at 80 cm when t = 20 sec, we see that the depth at t = 60 is therefore 80 cm - 80 cm = 0. STUDENT QUESTION I dont totally understand where the 2 cm/s comes from. INSTRUCTOR RESPONSE The two rates -4 cm/s and 0 cm/s, calculated from the given rate function, are applicable to the interval between t = 20 sec and t = 60 sec. The first is the rate at the beginning of the interval, and the second is the rate at the end of the interval. Without additional information, our first conjecture would be that the average rate is the average of the initial and final rates. For different situations this conjecture might be more or less valid; in this case since the rate function is linear, it turns out that it is completely valid. The average of the two rates -4 cm/s and 0 cm/s is -2 cm/s, and this is the rate we apply to our analysis of this interval. &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&& Self-critique (if necessary): ------------------------------------------------ Self-critique Rating: "" " Self-critique (if necessary): ------------------------------------------------ Self-critique rating: "" " Self-critique (if necessary): ------------------------------------------------ Self-critique rating: #*&!