course Phy 202 8/4 5:30p 031. `Query 31*********************************************
.............................................
Given Solution: The average induced emf is the average rate of change of the magnetic flux with respect to clock time. The initial magnetic flux through this loop is flux = magnetic field * area = 1.10 T * (pi * .048 m)^2 = .00796 T m^2. The flux is reduced to 0 when the loop is removed from the field, so the change in flux has magnitude .0080 T m^2. The rate of change of flux is therefore .0080 T m^2 / (.15 sec) = .053 T m^2 / sec = .053 volts. &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&& Self-critique (if necessary): ok ------------------------------------------------ Self-critique Rating:3 ********************************************* Question: `qquery gen problem 21.23 320-loop square coil 21 cm on a side, .65 T mag field. How fast to produce peak 120-v output? How many cycles per second are required to produce a 120-volt output, and how did you get your result? YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY Your Solution: Avg magnitude= peak output/`sqrt(2) Avg output= avg rate of flux change Max flux= magnetic field* area*# of coils Max flux= (.65 T)*(.21 m)^2*(320) Max flux= 19.2 T m^2 Avg magnitude= mag. Of change in flux/ `dT Avg mag= (9.17T m^2)/(1/4 cycle) Avg mag= 36.7 T m^2/ t_cycle Avg voltage= 120 V/sqrt(2), therefore 36.7 T m^2/t_cycle= 120 V/ sqrt(2) Solve for t_cycle T_cycle= 36.7 T m^2 / (120 V / sqrt(2) ) = .432 second confidence rating: ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ 3
.............................................
Given Solution: The average magnitude of the output is peak output/sqrt(2) . We find the average output as ave rate of flux change. The area of a single coil is (21 cm)^2 = (.21 m)^2 and the magnetic field is .65 Tesla; there are 320 coils. When the plane of the coil is perpendicular to the field we get the maximum flux of fluxMax = .65 T * (.21 m)^2 * 320 = 19.2 T m^2. The flux will decrease to zero in 1/4 cycle. Letting t_cycle stand for the time of a complete cycle we have ave magnitude of field = magnitude of change in flux / change in t = 9.17T m^2 / (1/4 t_cycle) = 36.7 T m^2 / t_cycle. If peak output is 120 volts the ave voltage is 120 V / sqrt(2) so we have 36.7 T m^2 / t_cycle = 120 V / sqrt(2). We easily solve for t_cycle to obtain t_cycle = 36.7 T m^2 / (120 V / sqrt(2) ) = .432 second.+ A purely symbolic solution uses maximum flux = n * B * A average voltage = V_peak / sqrt(2), where V_peak is the peak voltage giving us ave rate of change of flux = average voltage so that n B * A / (1/4 t_cycle) = V_peak / sqrt(2), which we solve for t_cycle to get t_cycle = 4 n B A * sqrt(2) / V_peak = 4 * 320 * .65 T * (.21 m)^2 * sqrt(2) / (120 V) = .432 second. &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&& Self-critique (if necessary): ok ------------------------------------------------ Self-critique Rating: 3 "