Your 'cq_1_12.1' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.
** **
Masses of 5 kg and 6 kg are suspended from opposite sides of a light frictionless pulley and are released.
What will be the net force on the 2-mass system and what will be the magnitude and direction of its acceleration?
Fnet = 58.8 - 49 = 9.8 N
a = Fnet/m = 9.8N/11kg = 0.89m/s^2
The direction of its acceleration will be in the direction of the 6kg mass.
If you give the system a push so that at the instant of release the 5 kg object is descending at 1.8 meters / second, what will be the speed and direction of motion of the 5 kg mass 1 second later?
vf = a`dt + v0 = (.89)(1) + (-1.8) = -0.91m/s
The 5kg mass will move in the opposite direction.
During the first second, are the velocity and acceleration of the system in the same direction or in opposite directions, and does the system slow down or speed up?
During the 1st second, the velocity and acceleration of the system is moving in opposite directions. The 5kg mass is slowing down and the 6kg mass is speeding up.
** **
20min.
** **
Please respond relative to goal of C.
This looks good. Let me know if you have any questions.