Phy 121
Your 'cq_1_11.1' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.
** **
Answer the following based on Newton's Second Law:
How much net force is required to accelerate a 12 kg mass at 3 m/s^2?
answer/question/discussion: Fnet = ma = 12 kg * 3m/s^2 = 36 Newtons
What would be the acceleration of a 4 kg mass subject to a net force of 20 Newtons?
answer/question/discussion: a = Fnet/m = 20kgm/s^2 / 4kg = 5m/s^2
If you exert a force of 20 Newtons on a 10-kg object and it accelerates in the direction of your force at 1.5 m/s^2, then how do you know there are other forces acting on the object besides your own?
answer/question/discussion: Fnet = ma = 10kg*1.5m/s^2 = 15 Newtons , this does not equal the given force, so the force of friction must be acting on the object
What is the total of all those forces and in what direction does this total act?
answer/question/discussion: Fnet is the total of all forces , the force of the total is going in the positive direction
If you are exerting a force of 20 Newtons on the object and the net force is only 15 Newtons, this means that the other forces acting on the object must total -5 Newtons. That is, there has to be a 5 N force opposing you.
** **
20min
** **
Good work. See my notes and let me know if you have questions.