seed question 121

course Phy 121

Masses of 5 kg and 6 kg are suspended from opposite sides of a light frictionless pulley and are released. What will be the net force on the 2-mass system and what will be the magnitude and direction of its acceleration?

answer/question/discussion: F = ma = 11kg * 9.8m/s^2 = 107.8 Newtons, the direction of the acceleration is in the positive direction of the 6 kg mass

the two gravitational forces tend to accelerate the system in opposite directions

If you give the system a push so that at the instant of release the 5 kg object is descending at 1.8 meters / second, what will be the speed and direction of motion of the 5 kg mass 1 second later?

answer/question/discussion: distance = 1.8m/s *1s = 1.8m

The acceleration of the system is not zero, so the velocity doesn't remain constant during this interval.

Work done by gravity = 1.8m *9.8m/s^2 = 17.64Joules =KE

work is force * displacement; your calculation is displacement * acceleration

The units of m * m/s^2 are m^2 / s^2, not Joules. A Joule is a kg * m ^2 / s^2. You left out the mass.

You also need to consider the fact that one mass moves up while the other moves down.

The work done by the net force is `dKE, the change in KE

KE0 = .5mv0^2 = .5*5kg*(1.8m/s)^2 = 8.1Joules

Kef = `dKE + KE0 = 17.64Joules + 8.1Joules = 25.74Joules

Vf = sqroot(25.74joules/5kg) = 2.27m/s

Good conception of the energy situation. The details aren't right, but the overall approach on this part is.

Direction of motion is positive

During the first second, are the velocity and acceleration of the system in the same direction or in opposite directions, and does the system slow down or speed up?

answer/question/discussion: the acceleration and velocity are in the same direction, the system is speeding up

cq1_12_1 solution and discussion

The following is a solution to the given problem.

Please compare the given solution with your solution and submit a

self-critique of any error(s) in your solutions, and/or and additional questions

or comments you might have. 

Simply copy your posted document into a text editor and insert revisions,

questions, and/or self-critiques, marking your insertions with ####. 

Submit using the Submit Work Form.


Masses of 5 kg and 6 kg are suspended from opposite sides of a light

frictionless pulley and are released.

Let the positive direction be the one in which the 6 kg mass is descending. 

Note that the weights of the masses are about 6 kg * 9.8 m/s^2 = 59 N and 5 kg *

9.8 m/s^2 = 49 N.

Two forces thus act on the system, the 59 N force in the positive direction and

the 49 N force in the opposite direction, giving us a net force of about

The mass of the system is 11 kg. A net force of 10 N on a system of mass 11 kg

results in acceleration

If you give the system a push so that at the instant of release the 5 kg

object is descending at 1.8 meters / second, what will be the speed and

direction of motion of the 5 kg mass 1 second later?

If the 5 kg mass is descending at 1.8 m/s, then the velocity of the system is

-1.8 m/s (note that all directional quantities must be referenced to our

original choice of positive direction).

During the first second, are the velocity and acceleration of the system in

the same direction or in opposite directions, and does the system slow down or

speed up?

During this 1-second interval the acceleration is positive and the velocity

remains negative. So velocity and acceleration are in opposite directions.

Whenever this is the case the object is slowing down, as it clearly is in this

example. 

If another second passes then the object's velocity will

be near zero. After reaching the state of rest for an instant, the

continuing acceleration will result in a positive velocity (6 kg mass

descending), which with the positive acceleration will then begin speeding

the system up.