Good report, but see my note at the end.
For this experiment I used a marble as my rolling object,
my physics book as an incline, a TV remote to prop up the
book, and a wrist watch for a timer.The high end of the book
was 2cm high,and the length of the roll was 28 1/2cm long.
It took a total of 1 sec. for the marble to roll down the
book.
-the position changed from 2cm to 0cm in position so the
change would be 2ds
-the incline was 2cm higher at the high end compared to the
low end
-it took 1 sec. for the marble to go down the ramp so this
change would be 1dt
- therefore the average rate is = 2ds/1dt
I think I did something wrong because for some reason this
doesn't sound right
Right idea but you would say it like this:
The average rate of change of vertical position with respect to clock time is (2 cm) / (1 second) = 2 cm / second.
The average rate of change of position along the actual incline would be (28.5 cm) / (1 second) = 28.5 cm/second.