#$&*
Phy 241
Your 'cq_1_05.1' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.
** CQ_1_05.1_labelMessages **
A ball accelerates at 8 cm/s^2 for 3 seconds, starting with velocity 12 cm/s.
What will be its velocity after the 3 seconds has elapsed?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :
(8 cm/sec^2 * 3 sec) - 12 cm/sec
= 24 cm/sec - 12 cm/sec
= 12 cm/sec
#$&*
Assuming that acceleration is constant, what will be its average velocity during this interval?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :
v0 = 12 cm/sec
vf = 12 cm/sec
v0+vf/2
12 cm/sec +12 cm/sec /2
= 24 cm/sec /2
= 12 cm/sec
#$&*
How far will it travel during this interval?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :
12 cm/sec *3 sec
= 36 cm
#$&*
*#&!
@&
&#See any notes I might have inserted into your document, and before looking at the link below see if you can modify your solutions. If there are no notes, this does not mean that your solution is completely correct.
Then please compare your old and new solutions with the expanded discussion at the link
Solution
Self-critique your solutions, if this is necessary, according to the usual criteria. Insert any revisions, questions, etc. into a copy of this posted document. Mark any insertions with &&&& so they can be easily identified.If your solution is completely consistent with the given solution, you need do nothing further with this problem. &#
*@