cq_1_051

#$&*

PHY201

Your 'cq_1_05.1' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.

** **

The problem:

A ball accelerates at 8 cm/s^2 for 3 seconds, starting with velocity 12 cm/s.

What will be its velocity after the 3 seconds has elapsed?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :

vf=(v0+a) * 3

vf=12+8 *3

vf = 20*3

12 + 8 * 3 = 12 + 24 = 36.

(12 + 8)* 3 = 60, but that isn't the way the calculation is grouped; besides you can't add an acceleration to a velocity.

You should be using units in your calculations, and thinking about what everything means. Very good habit to get into, saves lots of time and headaches throughout the course.

vf = 60m/s

#$&*

Assuming that acceleration is constant, what will be its average velocity during this interval?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :

12 +60 / 2

72/2 = 36cm/s

#$&*

How far will it travel during this interval?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :

36 * 3 = 108 cm

#$&*

** **

5 minutes

** **

It shouldn't take you more than a few minutes to revise this one. You want to be very sure you understand this. Only one error, really, but it affects everything else.

&#See any notes I might have inserted into your document. If there are no notes, this does not mean that your solution is completely correct.

Then please compare your solutions with the expanded discussion at the link

Solution

Self-critique your solutions, if this is necessary, according to the usual criteria. Insert any revisions, questions, etc. into a copy of this posted document. Mark any insertions with &&&& so they can be easily identified.

If your solution is completely consistent with the given solution, you need do nothing further with this problem. &#