course Phy 201
.................................................鮙呁瓆純堂棇{詖
......!!!!!!!!...................................
12:39:05 Principles of Physics and General College Physics problem 8.43: Energy to bring centrifuge motor with moment of inertia 3.75 * 10^-2 kg m^2 to 8250 rpm from rest.
......!!!!!!!!...................................
RESPONSE --> rotational KE = .5I`omega^2 rotational KE0 = .5(3.75*10^-2kgm^2)(0rad/s)^2 = 0 rotational KEf = .5(3.75*10^-2kgm^2)(864rad/s)^2 = 14000 J Takes 14000J to bring to 8250rpm
.................................................
......!!!!!!!!...................................
12:39:20 The KE of a rotating object is KE = .5 I omega^2, where I is the moment of inertia and omega the angular velocity. Since I is given in standard units of kg m^2, the angular velocity should be expressed in the standard units rad / sec. Since 8250 rpm = (8250 rpm) * (pi / 30 rad/sec) / rpm = 860 rad/sec, approx.. The initial KE is 0, and from the given information the final KE is KE_f = .5 I omega_f ^ 2 = .5 * 3.75 * 10^-2 kg m^2 * (860 rad/sec)^2 = 250 pi^2 kg m^2 / sec^2 = 14000 Joules.
......!!!!!!!!...................................
RESPONSE -->
.................................................
......!!!!!!!!...................................
12:53:55 Query gen problem 8.58 Estimate KE of Earth around Sun (6*10^24 kg, 6400 km rad, 1.5 * 10^8 km orb rad) and about its axis. What is the angular kinetic energy of the Erath due to its rotation about the Sun? What is the angular kinetic energy of the Earth due to its rotation about its axis?
......!!!!!!!!...................................
RESPONSE --> I earth = .4*(6.0*10^24kg)*(6.4*10^6m)^2 = 9.8*10^37kg m^2 L = ?
.................................................
......!!!!!!!!...................................
12:56:15 ** The circumference of the orbit is 2pi*r = 9.42*10^8 km. We divide the circumference by the time required to move through that distance to get the speed of Earth in its orbit about the Sun: 9.42 * 10^8 km / (365days * 24 hrs / day * 3600 s / hr) =29.87 km/s or 29870 m/s. Dividing the speed by the radius we obtain the angular velocity: omega = (29.87 km/s)/ (1.5*10^8 km) = 1.99*10^-7 rad/s. From this we get the angular KE: KE = 1/2 mv^2 = 1/2 * 6*10^24 kg * (29870 m/s)^2 = 2.676*10^33 J. Alternatively, and more elegantly, we can directly find the angular velocity, dividing the 2 pi radian angular displacement of a complete orbit by the time required for the orbit. We get omega = 2 pi rad / (365days * 24 hrs / day * 3600 s / hr) = 1.99 * 10^-7 rad/s. The moment of inertia of Earth in its orbit is M R^2 = 6 * 10^24 kg * (1.5 * 10^11 m)^2 = 1.35 * 10^47 kg m^2. The angular KE of the orbit is therefore KE = .5 * I * omega^2 = .5 * (1.35 * 10^47 kg m^2) * (1.99 * 10^-7 rad/s)^2 = 2.7 * 10^33 J. The two solutions agree, up to roundoff errors. The angular KE of earth about its axis is found from its angular velocity about its axis and its moment of inertia about its axis. The moment of inertia is I=2/5 M r^2=6*10^24kg * ( 6.4 * 10^6 m)^2 = 9.83*10^37kg m^2. The angular velocity of the Earth about its axis is 1 revolution / 24 hr = 2 pi rad / (24 hr * 3600 s / hr) = 7.2 * 10^-5 rad/s, very approximately. So the angular KE of Earth about its axis is about KE = .5 I omega^2 = .5 * 9.8 * 10^37 kg m^2 * (7.2 * 10^-5 rad/s)^2 = 2.5 * 10^29 Joules. **
......!!!!!!!!...................................
RESPONSE -->
.................................................
......!!!!!!!!...................................
13:02:02 ** The moment of inertia of the disk is I = 2/5 M R^2; the moment of inertia of the rod about its center is 1/12 M L^2. The axis of rotation of each is the center of the disk so L = R. The masses are equal, so we find that the moments of inertia can be expressed as 2/5 M R^2 and 1/12 M R^2. The combined moment of inertia is therefore 2/5 M R^2 + 1/12 M R^2 = 29/60 M R^2, and the ratio of the combined moment of inertia to the moment of the disk is ratio = (29/60 M R^2) / (2/5 M R^2) = 29/60 / (2/5) = 29/60 * 5/2 = 145 / 120 = 29 / 24. Since angular momentum I * omega is conserved an increase in moment of inertia I results in a proportional decrease in angular velocity omega so we end up with final angular velocity = 24 / 29 * initial angular velocity = 24 / 29 * 2.4 rev / sec = 2 rev/sec, approximately.
......!!!!!!!!...................................
RESPONSE --> why is the moment of inertia for the disk 2/5 M R^2, I thought it was .5 M R^2? How does L = R, wouldn't L = 2R?
.................................................
......!!!!!!!!...................................
13:02:08 ** The moment of inertia of each disk is .5 M R^2; the block lies at perpendicular distance from the axis which is equal to the radius of the disk to which it is attached. So the moment of inertia of the system, with block suspended from the smaller disk, is I = .5 (.8 kg) * ( .025 m)^2 + .5 * 1.6 kg * (.05 m)^2 + (1.5 kg * .025 m)^2= .0032 kg m^2 approx. The 1.5 kg block suspended from the first disk results in torque tau = F * x = .025 m * 1.5 kg * 9.8 m/s^2 = .37 m N approx. The resulting angular acceleration is alpha = tau / I = .37 m N / (.0032 kg m^2) = 115 rad/s^2 approx. The acceleration of the block is the same as the acceleration of a point on the rim of the wheel, which is a = alpha * r = 115 rad/s^2 * .025 m = 2.9 m/s^2 approx. The moment of inertia of the system, with block suspended from the larger disk, is I = .5 (.8 kg) * ( .025 m)^2 + .5 * 1.6 kg * (.05 m)^2 + (1.5 kg * .05 m)^2= .006 kg m^2 approx. The 1.5 kg block suspended from the first disk results in torque tau = F * x = .05 m * 1.5 kg * 9.8 m/s^2 = .74 m N approx. The resulting angular acceleration is alpha = tau / I = .74 m N / (.006 kg m^2) = 120 rad/s^2 approx. The acceleration of the block is the same as the acceleration of a point on the rim of the wheel, which is a = alpha * r = 120 rad/s^2 * .05 m = 6 m/s^2 approx. **
......!!!!!!!!...................................
RESPONSE -->
.................................................