Query 25

#$&*

course phy122

3/22 5

025.*********************************************

Question: `qQuery introductory set #1, 10-17

Explain how to find the potential difference in volts between two given points on the x axis, due to a given charge at the origin.

YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY

Your solution:

10:

How much work is done by a charge of .16 Coulombs as it moves through a displacement of .328 m, parallel to and in the direction of the field, in an electric field of 380000 N/C?

Solution:

Magnitude of the force on a charge of .16 C in a field of strength 380000 N/C is

Force: .16 C( 3380000N/C)= 60800 N

Work: Force x displacement: (-60800N)(.328m) =-19960J

11.

How much work is required to move a charge of -1.202 Coulombs through a displacement of .224 M, parallel to and in the direction opposite to that of the field, in an electric of 140000N/C?

Solution:

Magnitude of force on a charge -1.202 in a field of strength:

Force= 140000N/C (-1.202 C)= -168400N

Work= (-168400N)(.224m)= -37710J

12.

How much work is required to move a charge of -1.562 C from Point A to Point B, if Point A is at potential 1.2 V and point B is at potential 15.5 V?

Solution:

Potential difference from the initial point to the final is 15.5 volts- 1.2 volts= 14.3 volts. The work is the product of the charge and the potential difference:

(-1.562C)(14.3V)=(-1.562C)(14.3 J/C)=-22.35 J

13.

What is the potential difference in volts from A to B if -38.44J of work are required to move a charge of 1.282 C from A to B?

Solution:

A volt is a measure of work per unit charge, measured in Joules/Coulomb. When a field does -38.44J of work on -1.282 Coulombs of charge, the potential difference is (-38.44J)/ (-1.282C) = 29.98 J/C=29.98 volts

14.

What is the average magnitude of the electric field between points A and B if to move a charge of -8809C parallel to the field, without dissipation of energy, from A to B, a diameter of 32 m, requires 28.4 J of energy?

Solution:

The average strength of an electric field is measured as the average force per unit of charge. The average force associated with 28.4 J of work over a displacement of 32 m is (28.4J)/ (32m)= .8875 N

The magnitude of the field strength associated with a force of .8809 C is (.8809N)/(-.8809C)= 1.007 N/C

15.

What is the force per Coulomb acting on a charge in the presence of 480000V/m potential gradient? You may if you wish assume a charge of 96 Coulombs, but this is not really necessary. What is the force per Coulomb on a charge q in the presence of a potential gradient dV/dx? We have stated that a volt/meter is identical to a newton/coulomb/ Prove that it is so.

Solution:

The force on 96 Coulomb charge is F= q (dv/ds)= 96 C(480000V/m)=4608000 C v/m= 4608000 C (J/C)/m= 46080000N m/m= 4608000N

Force per coulomb: 4608000N/96C= 48000N/C

Force per unit charge: F/q= q(dv/dx)/q= dv/dx

Units: v/m= (J/C)/m=(N m/ C)/m= N/C

16.

What is the force per Coulomb acting on a charge in the presence of a 16000 V/m potential gradient? You may assume if you wish a charge of 36 Coulombs, but this is not really necessary. What is the force per Coulomb on a charge q in the presence of a potential gradient dv/dx? We have stated that a volt/meter is identical to a Newton/Coulomb. Prove that is so.

Force on 36 Coulomb charge is F= q (dv/ds)= 36C(16000V/m)= 576000C V/m= 576000 C (J/C)/m= 576000J/m= 576000N/m= 576000N

Force per Coulomb is 576000N/36C= 16000N/C

Units: V/m=(J/C)/m=(N m/C)/m=N/C

17.

In a uniform electric field of 16 volts/meter, determine the force exerted on a charge of 82 micro C in the vicinity of this field, the work done by the field in moving this charge .15 m in the direction of the field, the potential gradient dV/dx of the field and the force per unit charge exerted by the field.

Solution:

An electric field of 16 V/m is equivalent to 16 N/C. Thus the 82 micro C charge will experience a force of 82 micro C(16N/C)= .001312 N

Work done over a .15 m displacement in the direction of the field (.001312N)(.15m)= .0001968J

*****Professor, I don’t understand where the .001312 N comes from. When I multiply the numbers I come up with a positive whole number not a decimal. Please clarify. Thanks.

confidence rating #$&*:

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

.............................................

Given Solution:

`a** Potential difference is the work per Coulomb of charge moved between the two points. To find this work you can multiply the average force on a Coulomb of charge by the displacement from the first point to the second.

You can find an approximate average force by finding the force on a 1 Coulomb test charge at the two points and averaging the two forces. Multiplying this ave force by the displacement gives an approximate potential difference.

Since the force is not a linear function of distance from the given charge, if the ratio of the two distances from the test charge is not small the approximation won't be particularly good. The approximation can be improved to any desired level of accuracy by partitioning the displacement between charges into smaller intervals of displacement and calculating the work done over each. The total work required is found by adding up the contributions from all the subintervals.

University Physics students should understand how this process yields the exact work, which is the integral of the force function F(x) = k Q / x^2 between the two x values, yielding total work W = k * Q * 1 Coulomb ( 1 / x1 - 1 / x2) and potential difference V = k * Q ( 1 / x1 - 1 / x2). **

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Self-critique (if necessary):

------------------------------------------------

Self-critique Rating:

*********************************************

Question: `qExplain how to find the potential difference between two points given the magnitude and direction of the uniform electric field between those points.

YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY

Your solution:

The work per Coulomb done between the two points is equal to the product of the electric field E and the displacement dr. Thus for constant field E we have V=E x dr

confidence rating #$&*:

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

.............................................

Given Solution:

`a** The work per Coulomb done between the two points is equal to the product of the electric field E and the displacement `dr. Thus for constant field E we have V = E * `dr. **

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Self-critique (if necessary):

------------------------------------------------

Self-critique Rating:

*********************************************

Question: `qExplain how to find the average electric field between two points given a specific charge and the work done on the charge by the electric field as the charge moves between the points.

YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY

Your solution:

Find average force from work plus distance: F_ave= dw/ds

Find average electric field from work and charge: E_ave= F/q

confidence rating #$&*:

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

.............................................

Given Solution:

`a** You get ave force from work and distance: F_ave = `dW / `ds.

You get ave electric field from work and charge: E_ave = F / q.

An alternative:

Find potential difference `dV = `dW / q.

Ave electric field is Eave = `dV / `ds **

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Self-critique (if necessary):

------------------------------------------------

Self-critique Rating:

*********************************************

Question: `qIn your own words explain the meaning of voltage.

YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY

Your solution:

Voltage is work done per unit of charge from one point to another. The units for voltage are Joules/Coulomb, which is consistent with the given solution (work per unit of charge)

confidence rating #$&*:

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

.............................................

Given Solution:

`a** Voltage is the work done per unit of charge in moving charge from one point to another. **

STUDENT SOLUTION

Voltage is the difference in electric field times the distance between two points:

V = E*d

The bigger the difference in voltage between two points, the greater potential to drive electrical current.

INSTRUCTOR COMMENT

Your answer was also correct.

Note that the units for voltage are Joules / Coulomb, which is consistent with the given solution (work per unit of charge).

However this unit can also be expressed as N * m / C , or (N / C) * m, consistent with your statement (N / C is the unit of electric field, so this would be the product of electric field and distance).

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Self-critique (if necessary):

------------------------------------------------

Self-critique Rating:

"

Self-critique (if necessary):

------------------------------------------------

Self-critique rating:

"

Self-critique (if necessary):

------------------------------------------------

Self-critique rating:

#*&!

&#Good responses. Let me know if you have questions. &#