course Phy 121 řY{RˇÎ…Ž´š”î—Κ®‹†§ćĆDšßy}Ťµ™assignment #007
......!!!!!!!!...................................
23:22:21 We can find the accelerations either using equations or direct reasoning. To directly reason the acceleration for the five-second case, we note that the average velocity in this case must be 50 cm/(5 seconds) = 10 cm/s. Since the initial velocity was 0, assuming uniform acceleration we see that the final velocity must be 20 cm/second, since 0 cm/s and 20 cm/s average out to 10 cm/s. This implies a velocity change of 20 cm/second a time interval of 5 seconds, or a uniform acceleration of 20 cm/s / (5 s) = 4 cm/s^2. The acceleration in the 3-second case could also be directly reasoned, but instead we will note that in this case we have the initial velocity v0 = 0, the time interval `dt = 3 sec, and the displacement `ds = 50 cm. We can therefore find the acceleration from the equation `ds = v0 `dt + .5 a `dt^2. Noting first that since v0 = 0 the term v0 `dt must also be 0,we see that in this case the equation reduces to `ds = .5 a `dt^2. We easily solve for the acceleration, obtaining a = 2 `ds / `dt^2. In this case we have a = 2 * (50 cm) / (3 sec)^2 = 11 cm/s^2 (rounded to nearest cm/s^2). For the 2-second case we can use the same formula, obtaining a = 2 * (50 cm) / (2 sec)^2 = 25 cm/s^2.
......!!!!!!!!...................................
RESPONSE --> To directly reason the acceleration for the five-second case, we note that the average velocity in this case must be 50 cm/(5 seconds) = 10 cm/s. Since the initial velocity was 0, assuming uniform acceleration we see that the final velocity must be 20 cm/second, since 0 cm/s and 20 cm/s average out to 10 cm/s. This implies a velocity change of 20 cm/second a time interval of 5 seconds, or a uniform acceleration of 20 cm/s / (5 s) = 4 cm/s^2. The acceleration in the 3-second case could also be directly reasoned, but instead we will note that in this case we have the initial velocity v0 = 0, the time interval `dt = 3 sec, and the displacement `ds = 50 cm. We can therefore find the acceleration from the equation `ds = v0 `dt + .5 a `dt^2. Noting first that since v0 = 0 the term v0 `dt must also be 0,we see that in this case the equation reduces to `ds = .5 a `dt^2. We easily solve for the acceleration, obtaining a = 2 `ds / `dt^2. In this case we have a = 2 * (50 cm) / (3 sec)^2 = 11 cm/s^2 (rounded to nearest cm/s^2). For the 2-second case we can use the same formula, obtaining a = 2 * (50 cm) / (2 sec)^2 = 25 cm/s^2. self critique assessment: 2
.................................................
......!!!!!!!!...................................
23:26:02 For the 5-second trial, where acceleration was 4 cm/s^2, the 'rise' of the ramp was .5 cm and the 'run' was nearly equal to the 50-cm length of the ramp so the slope was very close to .5 cm / (50 cm) = .01. For the 3-second trial, where acceleration was 11 cm/s^2, the 'rise' of the ramp was 1 cm and the 'run' was very close to the 50-cm length, so the slope was very close to 1 cm / (50 cm) = .02. For the 2-second trial, where the acceleration was 25 cm/s^2, the slope is similarly found to be very close to 1.5 cm / (50 cm) = .03.
......!!!!!!!!...................................
RESPONSE --> The 5 second trial is equal to .5cm/50cm = .01 slope. The 3 second trial is equal to 1cm/50cm = .02 slope. The 2 second trial is equal to 1.5cm/50cm = .03 slope. self critique assessment: 3
.................................................
......!!!!!!!!...................................
23:28:45 The graph will have acceleration in cm/s^2 on the vertical axis (the traditional y-axis) and ramp slope on the horizontal axis (the traditional x-axis). The graph points will be (.01, 4 cm/s^2), (.02, 11.1 cm/s^2), (.03, 25 cm/s^2). The second point lies somewhat lower than a line connecting the first and third points, so the best possible line will probably be lower than the first and third points but higher than the second. The graph indicates that acceleration increases with increasing slope, which should be no surprise. It is not clear from the graph whether a straight line is in fact the most appropriate model for the data. If timing wasn't particularly accurate, these lines could easily be interpreted as being scattered from the actual linear behavior due to experimental errors. Or the graph could indicate acceleration vs. ramp slope behavior that is increasing at an increasing rate.
......!!!!!!!!...................................
RESPONSE --> The graph's coordinates are as follows: (.01, 4) (.02, 11.1) (.03, 25) We find that the graph indicates that acceleration is increasing at an increasing rate. self critique assessment: 1
.................................................
......!!!!!!!!...................................
23:32:23 A pretty good straight line goes through the points (0, -6 cm/s^2) and (.05, 42 cm/s^2). Your y coordinates might differ by a few cm/s^2 either way. For the coordinates given here, the rise is from -6 cm/s^2 to 42 cm/s^2, a rise of 48 cm/s^2. The run is from 0 to .05, a run of .05. The slope of the straight line is approximately 48 cm/s^2 / .05 = 960 cm/s^2. Note that this is pretty close to the accepted value, 980 cm/second^2, of gravity. Carefully done, this experiment will give us a very good estimate of the acceleration of gravity.
......!!!!!!!!...................................
RESPONSE --> The straight line goes through the points (0, -6 cm/s^2) and (.05, 42 cm/s^2). The rise is from -6 cm/s^2 to 42 cm/s^2, a rise of 48 cm/s^2. The run is from 0 to .05, a run of .05. The slope is equal to 48 cm/s^2 / .05 = 960 cm/s^2. self critique assessment: 1
.................................................
......!!!!!!!!...................................
23:34:25 100 cycles of a pendulum of this length should require approximately 108 seconds. This would be 108 seconds per 100 cycles, or 108 sec / (100 cycles) = 1.08 sec / cycle. If you didn't count very carefully or didn't time very accurately, you might differ significantly from this result; differences of up to a couple of cycles are to be expected.
......!!!!!!!!...................................
RESPONSE --> This would be 105 seconds per 100 cycles, or 105 sec / (100 cycles) = 1.05 sec / cycle. self critique assessment: 2
.................................................
......!!!!!!!!...................................
23:38:10 Solving T = 2 `pi / `sqrt(g) * `sqrt(L) for g, we can first multiply both sides by `sqrt(g) to obtain T * `sqrt(g) = 2 `pi `sqrt(L). Then dividing both sides by T we obtain `sqrt(g) = 2 `pi `sqrt(L) / T. Squaring both sides we finally obtain {}g = 4 `pi^2 L / T^2. Plugging in the values given here, L = 30 cm and T = 1.08 sec, we obtain g = 4 `pi^2 * 30 cm / (1.08 sec)^2 = 1030 cm/s^2. You should check these calculations for accuracy, since they were mentally approximated.
......!!!!!!!!...................................
RESPONSE --> T = 2 `pi / `sqrt(g) * `sqrt(L) for g, we can first multiply both sides by `sqrt(g) to obtain T * `sqrt(g) = 2 `pi `sqrt(L). Then dividing both sides by T we obtain `sqrt(g) = 2 `pi `sqrt(L) / T. Squaring both sides we finally obtain g = 4 `pi^2 L / T^2. Now we plug in the values given here, L = 30 cm and T = 1.05 sec, we obtain g = 4 `pi^2 * 30 cm / (1.05 sec)^2 = 1073 cm/s^2. self critique assessment: 1
.................................................