Assignment 10

course Phy 121

I sent you all of the text problems yesterday on a different submit form.

xtrWԭ؈rɯ|assignment #010

010. `query 10

Physics I

02-12-2008

......!!!!!!!!...................................

00:45:44

** First way: KE change is equal to the work done by the net force, which is net force * displacement, or Fnet * `ds.

Second way: KE change is also equal to Kef - KE0 = .5 m vf^2 - .5 m v0^2. **

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

KE change is equal to the work done by the net force, which is net force * displacement, or Fnet * `ds.

KE change is also equal to Kef - KE0 = .5 m vf^2 - .5 m v0^2

self critique assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

00:46:22

General College Physics and Principles of Physics: prob 2.04 convert 35 mi/hr to km/hr, m/s and ft/s.

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

I sent this to you in a submit form.

confidence assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

00:47:48

Gen phy and prin phy prob 2.16: sports car 95 km/h stops in 6.2 s; find acceleration

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

I sent these problems to you on another submit form. The answer is -4.26m/s^2

confidence assessment: 3

.................................................

......!!!!!!!!...................................

00:48:38

** If we assume the passenger train is at position x = 0 at clock time t = 0 we conclude that the position function is x(t) = x0 + v0 t + .5 a t^2; in this case a = -.1 m/s&2 and x0 was chosen to be 0 so we have x(t) = 25 m/s * t + .5 * (-.1m/s^2) * t^2 = 25 m/s * t - .05 m/s^2 * t^2. To distinguish the two trains we'll rename this function x1(t) so that

x1(t) = 25 m/s * t - .05 m/s^2 * t^2.

At t = 0 the freight train, which does not change speed so has acceleration 0 and constant velocity 15 m/s, is 200 m ahead of the passenger train, so the position function for the freight train is

x2(t) = 200 m + 15 m/s * t .

The positions will be equal if x1 = x2, which will occur at any clock time t which solves the equation

25 t - .05 t^2 = 200 + 15 t(units are suppressed here but we see from the units of the original functions that solutions t will be in seconds).

Rearranging the equation we have

-.05 t^2 + 10 t - 200 = 0.

The quadratic formula tells us that solutions are

t = [ - 10 +- sqrt( 10^2 - 4 * (-.05) * (-200) ) ] / ( 2 * .05 )

Simplifying we get solutions t = 22.54 and t = 177.46.

At t = 22.54 seconds the trains will collide.

Had the trains been traveling on parallel tracks this would be the instant at which the first train overtakes the second. t = 177.46 sec would be the instant at which the second train again pulled ahead of the slowing first train. However since the trains are on the same track, the accelerations of both trains will presumably change at the instant of collision and the t = 177.46 sec solution will not apply.

GOOD STUDENT SOLUTION:

for the two trains to colide, the 25 m/s train must have a greater velocity than the 15 m/s train. So I can use Vf = V0 + a('dt). 15 = 25 + (-.1)('dt)

-10 = -.('dt)

'dt = 100

so unless the displacement of the 25 m/s train is greater than the 15 m/s train in 100 s, their will be no colision.

'ds = 15 m/s(100) + 200 m

'ds = 1700 m

'ds = 25 m/s(100) + .5(-.1)(100^2) = 2000 m.

The trains collide. **

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

OK

self critique assessment: 3

................................................."

You have already typed out the solutions to the given problems, and I believe you solved them correctly. See my notes on that submission.

Having typed out the problems, you could easily copy and paste them into the Query, and should do so.

You should then compare your solutions to the given solutions and, if necessary, self-critique.

In any case I think you did well on this assignment.