cq_1_021

#$&*

Phy 231

Your 'cq_1_02.1' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.

** **

The problem:

A ball starts with velocity 4 cm/sec and ends with a velocity of

10 cm/sec.

What is your best guess about the ball's average velocity?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> (start in the next line):

(10 + 4) / 2 = 7 cm/sec

#$&*

Without further information, why is this just a guess?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> (start in the next line):

You don't if the ball slows down or speeds at points between the

beginning and the end.

#$&*

If it takes 3 seconds to get from the first velocity to the

second, then what is your best guess about how far it traveled

during that time?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> (start in the next line):

7 * 3 = 21 cm

#$&*

At what average rate did its velocity change with respect to

clock time during this interval?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> (start in the next line):

10 - 4 = 6 cm/sec

6 / 3 = 2 cm/sec

@& You haven't included units in all steps, and the units of your result are wrong.*@

#$&*

*#&!

@& `c021*@