#$&*
Phy 231
Your 'cq_1_08.1' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.
** **
A ball is tossed upward with an initial velocity of 25 meters /
second. Assume that the acceleration of gravity is 10 m/s^2
downward.
What will be the velocity of the ball after one second?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :
vf = v0 + a * t
vf = 25 - 10 * 1
vf = 15 m/s
#$&*
What will be its velocity at the end of two seconds?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :
vf = v0 + a * t
vf = 25 - 10 * 2
vf = 5 m/s
#$&*
During the first two seconds, what therefore is its average
velocity?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :
(25+5) / 2
= 15 m/s
#$&*
How far does it therefore rise in the first two seconds?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :
ds = v0 * t + 0.5 * a *t^2
ds = 25 * 2 + 0.5 * -10 * 2^2
ds = 30 m
#$&*
What will be its velocity at the end of a additional second, and
at the end of one more additional second?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :
vf = v0 + a * t
vf = 25 -10 * 3
vf = -5 m/s
vf = v0 + a * t^2
vf = 25 - 10 * 4^2
vf = -15 m/s
#$&*
At what instant does the ball reach its maximum height, and how
high has it risen by that instant?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :
vf = v0 + a * t
0 = 25 -10 * t
t= 2.5 s
ds = v0 * t + 0.5 * a * t^2
ds = 25 * 2.5 + 0.5 * -10 * 2.5^2
ds = 31.25
#$&*
What is its average velocity for the first four seconds, and how
high is it at the end of the fourth second?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :
(25-15)/2
= 5 m/s
#$&*
How high will it be at the end of the sixth second?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :
ds = v0 * t + 0.5 * a * t^2
ds = 25 * 6 + 0.5 * -10 * 6^2
ds = -30 m
#$&*
*#&!
Very good responses. Let me know if you have questions.