#$&*
Phy 231
Your 'cq_1_24.2' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.
** **
A steel ball of mass 60 grams, moving at 80 cm / sec, collides with a stationary
marble of mass 20 grams. As a result of the collision the steel ball slows to 50 cm
/ sec and the marble speeds up to 70 cm / sec.
Is the total momentum of the system after collision the same as the total momentum
before?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :
Before
m1v01 + m2v02
60 g * 80 cm/sec + 0 = 4800 g cm/sec
after
m1vf1 + m2vf2
60 g * 50 cm/sec + 20 g * 70 cm/sec = 4400 g cm/sec
No
#$&*
What would the marble velocity have to be in order to exactly conserve momentum,
assuming the steel ball's velocities to be accurate?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :
4800 g cm/sec = 60 g * 50 cm/sec + 20 g * vf2
vf2 = 90 cm/sec
#$&*
*#&!
Your work looks very good. Let me know if you have any questions.