cq_1_261

#$&*

Phy 231

Your 'cq_1_26.1' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.

** **

A simple pendulum has length 2 meters. It is pulled back 10 cm

from its equilibrium position and released. The tension in the

string is 5 Newtons.

Sketch the system with the pendulum mass at the origin and the x

axis horizontal.

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :

#$&*

Sketch a vector representing the direction of the pendulum string

at this instant. As measured from a horizontal x axis, what is

the direction of this vector? (Hint: The y component of this

vector is practically the same as the length; you are given

distance of the pullback in the x direction. So you know the x

and y components of the vector.)

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :

From the origin up and to the left to the point (-10 cm, 200 cm).

angle = tan^-1(200 cm / (-10 cm) ) = 2.9 deg + 90 deg = 92.9 deg

#$&*

What is the direction of the tension force exerted on the mass?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :

Along the string at 92.2 deg.

#$&*

What therefore are the horizontal and vertical components of the

tension?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :

T_x = 5 N * cos(92.9 deg) = -0.25 N = 0.25 N

T_y = 5 N * sin(92.9 deg) = 4.99 N = 50 N

#$&*

What therefore is the weight of the pendulum, and what it its

mass?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :

F = m * a

m = weight / g = 5 N / (9.8 m/s^2) = 0.51 kg

#$&*

What is its acceleration at this instant?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :

a = F_net / m = 0.25 N / (0.51 kg) = 0.49 m/s^2

#$&*

*#&!

@& Good work.*@