Phy 201
Your 'cq_1_05.1' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.
** **
The problem:
A ball accelerates at 8 cm/s^2 for 3 seconds, starting with velocity 12 cm/s.
• What will be its velocity after the 3 seconds has elapsed?
answer/question/discussion: 36 cm/s
• Assuming that acceleration is constant, what will be its average velocity during this interval?
answer/question/discussion: (36 cm/s – 12 cm/s) = 24 cm = 8 cm/s
3.0 s 3.0 s
(36 cm/s – 12 cm/s) = 24 cm / s2, not 24 cm.
24 cm = 8 cm/s is not a true statement.
8 cm/s is not a correct answer to the question.
It isn't completely clear what you're thinking is on this part of the problem.
• How far will it travel during this interval?
answer/question/discussion: 24 cm
This is not correct. Even at its slowest speed, it would travel further than 24 cm in 3 sec.
** **
15 min
** **
I think you are close, but your analysis isn't completely correct.
Please see my notes and submit a copy of this document with revisions and/or questions, and mark your insertions with &&&&.