Phy201
Your 'cq_1_03.1' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.
** **
The problem:
A ball starts with velocity 0 and accelerates down a ramp of length 30 cm, covering the distance in 5 seconds.
*
What is its average velocity?
answer/question/discussion: vAve = ds/dt vAve = 30cm/5sec vAve = 6cm/sec
*
If the acceleration of the ball is uniform then its average velocity is equal to the average of its initial and final velocities.
answer/question/discussion:
*
You know its average velocity, and you know the initial velocity is zero. What therefore must be the final velocity?
answer/question/discussion: the final velocity must be twice that of it's average
6cm/sec * 2 = 12cm/sec
*
By how much did its velocity therefore change?
answer/question/discussion: 12cm/sec
*
At what average rate did its velocity change with respect to clock time?
answer/question/discussion: 12cm/sec / 5sec = 2.4cm/sec
velocity changed 2.4cm/sec
*
What would a graph of its velocity vs. clock time look like? Give the best description you can.
answer/question/discussion: the graph would be a straight line increasing at a slope of 2.4cm/1sec
** **
10 min
** **
Your work looks very good. Let me know if you have any questions.