course Phy 121 6/21 9 What are the acceleration and final velocity of an object whose average velocity, accelerating uniformly from rest for 7.9 seconds, is 59 cm/s? How far does the object travel during the 7.9 seconds? The object travels: 59 cm/sec* 7.9 sec= 466.1 cm Acceleration is the velocity divided by the change in time: 59 cm/s/7.9 s= 7.47 cm/sec/sec Final velocity is: vAve=(initial velocity+final velocity)/2 59 cm/sec= (0+final velocity)/2 Final velocity= 118 cm/sec