RandomizedQuestionAssignment4

course Phy 121

6/23 11

An automobile traveling a straight line is at point A at clock time t = 9 sec, where it is traveling at 10 m/s, to a certain point B. If the automobile accelerates uniformly at a rate of .9 m/s/s, then if it reaches point B at clock time t = 14 sec, what is its velocity at that point? What is its average velocity over the interval from A to B? If at point A the automobile is 44 meters from the starting point, how far is point B from the starting point?We find the velocity by multiplying the acceleration by to cancel out one of the second units:

Velocity= (0.9 m/s/s)*14 sec= 12.6 m/sec

To find the average velocity, we add the initial velocity to the final velocity and divide by two:

vAve= (12.6 m/sec+ 10 m/sec)/2= 11.3 m/sec

We need to find the distance between A and B and then add that to the distance between A and the starting point to find out how far away B is from the starting point:

11.3 m/sec*(14 sec- 9 sec)= 56.5 m

Distance from starting point to B: 56.5 m+ 44 m= 100.5 m

"

&#Your work looks very good. Let me know if you have any questions. &#