Assignment 26

course PHY201

ÕèžâQôì†õÙ»f£ïˆˆà~[ãTìùÆassignment #026

Your work has been received. Please scroll through the document to see any inserted notes (inserted at the appropriate place in the document, in boldface) and a note at the end. The note at the end of the file will confirm that the file has been reviewed; be sure to read that note. If there is no note at the end, notify the instructor through the Submit Work form, and include the date of the posting to your access page.

çêwÅ¿ÃáWÒƒ¥¼w™Ú_™½¾æˆµv{½þ

Physics I

10-20-2007

......!!!!!!!!...................................

09:07:53

gen phy and principles of phy 4.36: If the coefficient of kinetic friction is .30, how much force is required to push a 35 lb crate across the floor at constant speed?

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

If the crate weighes 35 lbs., then we will use uk * Fn = Ffr.

uk * Fn = Ffr

.30 * 35lb = 10.5 lb.

If Ffr is 10.5 lb, then you will need an applied force(Fa) greater than 10.5 lbs. to move the crate in a horizontal direction.

.................................................

......!!!!!!!!...................................

09:08:03

If the crate is moving then the force exerted by friction is .30 times the normal force between it and the floor. If the push is horizontal, then the only horizontal forces acting on the crate are the downward force of gravity and the upward force exerted by the floor. Since the crate is not accelerating in the vertical direction, these forces are equal and opposite so the normal force is equal to the 35 lb weight of the crate.

The frictional force is therefore

f = .30 * 35 lb = 10.5 lb.

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

.................................................

......!!!!!!!!...................................

09:49:27

gen phy 4.55 18 kg box down 37 deg incline from rest, accel .27 m/s^2. what is the friction force and the coefficient of friction?

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

If a 18kg box is sliding down a 37 deg incline, we must find the x and y Force components.

F = m * g = (18kg)(9.8m/s^2) = 176.4N

Fgx = mg * sin(theta)

Fgx = (18kg)(9.8m/s^2)sin(37 deg) = 106.2N

Fgy = mg * cos(theta)

Fgy = (18kg)(9.8m/s^2)cos(37 deg) = 140.88N

Fn = Fgy

Fx = m * ax = Fgx - (uk * Fn)

Fx = (18kg)(.27m/s^2) = 106.2N - (uk)(140.88N)

Fx = 4.86N = 106.2N - (uk)(140.88N)

Fx = -101.34 = - (uk)(140.88N)

uk = 0.719

Ffr = uk * Fn = (.719)(140.88N) = 101.29N

coefficient of friction(uk) = 0.719

Frictional Force(Ffr) = 101.29N

.................................................

......!!!!!!!!...................................

09:50:43

GOOD STUDENT SOLUTION: (I don't know why, but I was hoping you would pick an odd numbered problem here)Here goes.....For an 18kg box on an incline of 37 degrees with an acceleration of .270 m/s/s, I first drew out a diagram showing the forces involved. Next the forces had to be derived.

First, to find the force associated with the weight component parrallel to the inline moving the box downward....Fp=sin 37 deg(18kg)(9.8m/s/s)=106N.

Next, the Normal force that is counter acting the mg of the box is found by..

Fn=cos 37 deg. (18kg)(9.8 m/s/s) = 141N.

The frictional force can be found by using F=(mass)(acceleration) where (Net Force)-(frictional coeffecient*Normal Force)=(m)(a) so that...

106N - (141N * Friction Coeff.) = (18kg)(.270 m/s/s) where by rearranging, the frictional coeffecient is seen to be .717.

INSTRUCTOR COMMENT:

Good solution.

Note that you should specify an x axis oriented down the incline, so that the acceleration will be positive.

The weight vector being vertical in the downward direction is therefore in the fourth quadrant, at an angle of 37 degrees with respect to the negative y axis.

Thus the weight vector makes angle 270 deg + 37 deg = 307 deg with the positive x axis and its x and y components are

wtx = 18 kg * 9.8 m/s^2 * cos(307 deg) = 106 N and

wty = 18 kg * 9.8 m/s^2 * sin(307 deg) = -141 N.

You get the same results using the sin and cos of the 37 deg angle.

The only other y force is the normal force and since the mass does not accelerate in the y direction we have normal force + (-141 N) = 0, which tells us that the normal force is 141 N.

This also agrees with your result. **

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

.................................................

......!!!!!!!!...................................

10:24:05

Univ. 5.90 (5.86 10th edition). 4 kg and 8 kg blocks, 30 deg plane, coeff .25 and .35 resp. Connected by string. Accel of each, tension in string. What if reversed?

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

If we set the 2 blocks on a 30 deg incline with a string between them to make them attached, we must find the acceleration of each to determine how they will work in a system.

8kg block:

mg = (8kg)(9.8m/s^2) = 78.4N

Fgx = mg * sin(theta)

Fgx = 78.4N * sin(30 deg) = 39.2N

Fgy = mg * cos(theta)

Fgy = 78.4N * cos(30 deg) = 67.9N

Fx = m * ax = Fgx - (uk)(Fgy)

Fx = (8kg)(ax) = 39.2N - (.35)(67.9N)

Fx = (8kg)(ax) = 39.2N - 23.765N = 15.435N

ax = 15.435N / 8kg = 1.93m/s^2

4kg Block:

mg = (4kg)(9.8m/s^2) = 39.2N

Fgx = mg * sin(theta)

Fgx = 39.2N * sin(30 deg) = 19.6N

Fgy = mg * cos(theta)

Fgy = 39.2N * cos(30 deg) = 33.95N

Fx = m * ax = Fgx - (uk)(Fgy)

Fx = (4kg)(ax) = 19.6N - (.25)(33.95N)

Fx = (4kg)(ax) = 19.6N - 8.4875N = 11.1125N

ax = 11.1125N / 4kg = 2.78m/s^2

Looking at acceleration, the 4kg block will accelerate faster than the 8kg block. If the two block are paired 4kg at the top of the incline and the 8kg block at the bottom, then eventually the two blocks will collide. If they are reversed, then the 8kg will slow the 4kg block down, and there will be tension on the string causing the blocks to work as a system.

12kg System:

Fx1+ Fx2 = Fnet

15.435N + 11.1125N = 26.5475N

Fnet / (m1 + m2) = a

26.5475N / 12kg = 2.2m/s^2

The total 12kg system will accelerate at 2.2m/s^2 with the 8kg block at the top of the incline and the 4kg block attached to the 8kg block by a string.

.................................................

......!!!!!!!!...................................

10:24:27

** We will use the direction down the incline as the positive direction in all the following:

The normal forces on the two blocks are 4 kg * 9.8 m/s^2 * cos(30 deg) = 34 N, approx., and 8 kg * 9.8 m/s^2 * cos(30 deg) = 68 N, approx. If sliding the 4 kg block will therefore experience frictional resistance .25 * 34 N = 8.5 N, approx. and the 8 kg block a frictional resistance .35 * 68 N = 24 N, approx.

The gravitational components down the incline are 4 kg * 9.8 m/s^2 * sin(30 deg) = 19.6 N and 8 kg * 9.8 m/s^2 * sin(30 deg) = 39.2 N.

If the blocks were separate the 4 kg block would experience net force 19.6 N - 8.5 N = 11.1 N down the incline, and the 8 kg block a net force of 39.2 N - 24 N = 15.2 N down the incline. The accelerations would be 11.1 N / (4 kg) = 2.8 m/s^2, approx., and 15.2 N / (8 kg) = 1.9 m/s^2, approx.

If the 4 kg block is higher on the incline than the 8 kg block then the 4 kg block will tend to accelerate faster than the 8 kg block and the string will be unable to resist this tendency, so the blocks will have the indicated accelerations (at least until they collide).

If the 4 kg block is lower on the incline than the 8 kg block it will tend to accelerate away from the block but the string will restrain it, and the two blocks will move as a system with total mass 12 kg and net force 15.2 N + 11.1 N = 26.3 N down the incline. The acceleration of the system will therefore be 26.3 N / (12 kg) = 2.2 m/s^2, approx..

In this case the net force on the 8 kg block will be 8 kg * 2.2 m/s^2 = 17.6 N, approx.. This net force is the sum of the tension T, the gravitational component m g sin(theta) down the incline and the frictional resistance mu * N:

Fnet = T + m g sin(theta) - mu * N

so that

T = Fnet - m g sin(theta) + mu * N = 17.6 N - 39.2 N + 24 N = 2.4 N approx.,

or about 2.4 N directed down the incline.

The relationship for the 4 kg mass, noting that for this mass T 'pulls' back up the incline, is

Fnet = m g sin(theta) - T - mu * N so that

T = -Fnet + m g sin(theta) - mu * N = -8.8 N + 19.6 N - 8.5 N = -2.3 N. equal within the accuracy of the mental approximations used here to the result obtained by considering the 8 kg block and confirming that calculation. **

......!!!!!!!!...................................

RESPONSE -->

.................................................

&#

Very good responses. Let me know if you have questions. &#