#$&*
Phy 231
Your 'cq_1_22.2' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.
** CQ_1_22.2_labelMessages **
A 70 gram ball rolls off the edge of a table and falls freely to the floor 122 cm below. While in free fall it moves 40 cm in the horizontal direction. At the instant it leaves the edge it is moving only in the horizontal direction. In the vertical direction, at this instant it is moving neither up nor down so its vertical velocity is zero. For the interval of free fall:
What are its final velocity in the vertical direction and its average velocity in the horizontal direction?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> scussion:
Vertical:
vf=sqrt(0+2(-980cm/s^2)(-122cm))
vf=sqrt(239120cm^2/s^2)
vf=-489cm/s
vAve=-244.5cm/s
-244.5cm=-122cm/`dt
`dt=.5s
Horizontal:
vAve=40cm/.5s
vAve=80cm/s
#$&*
Assuming zero acceleration in the horizontal direction, what are the vertical and horizontal components of its velocity the instant before striking the floor?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> scussion:
vy=-489cm/s
vs=80cm/s
#$&*
What are its speed and direction of motion at this instant?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> scussion:
speed=sqrt[(-489cm/s)^2+(80cm/s)^2]
speed=sqrt[245521cm^2/s^2]
speed=495.5cm/s
theta=arctan(-489/80)
theta=-80.7deg or 249.3deg as measured counterclockwise from the positive x axis.
#$&*
What is its kinetic energy at this instant?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> scussion:
KE=.5mv^2
KE=.5(.07kg)((495.5cm/s)^2)
KE=8593.2 kg*cm^2/s^2
#$&*
What was its kinetic energy as it left the tabletop?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> scussion:
KE=.5mv^2
KE=.5(.07kg)((80cm/s)^2)
KE=224 kg*cm^2/s^2
#$&*
What is the change in its gravitational potential energy from the tabletop to the floor?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> scussion:
`dPE=-122cm(.07kg*980cm/s^2)
`dPE=-8369.2kg*cm^2/s^2
#$&*
How are the the initial KE, the final KE and the change in PE related?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> scussion:
The sum of initial KE and the absolute value of the change in PE equals the final KE.
#$&*
How much of the final KE is in the horizontal direction and how much in the vertical?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> scussion:
Horizontal KE=.5(.07kg*(80cm/s)^2) =224kg*cm^2/s^2
Vertical KE= .5(.07kg*(-489cm/s)^2) =8369.2 kg*cm^2/s^2
@&
You probably already have, but be sure to note that the sum of the horizontal and vertical KE is the total KE 8593.2 kg*cm^2/s^2 you found previously.
*@
#$&*
** **
20 minutes
** **
3/23 10:25
&#Good responses. See my notes and let me know if you have questions. &#