Your 'cq_1_01.1' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.
** **
#1. Change in A=A=20cm-10cm=10cm
Change in B=B=9s-4s=5s
Avg Rate of change= A/B
=10cm/5s=5cm/s
10/5 = 2 so it's 2 cm/s.
What is the velocity of the first half?
=10cm/4s=2.5cm/s
#2. Change in A=A=40cm/s-10cm/s=30cm/s
Change in B=B=3s
Avg Rate of change= A/B
=30cm/s / 3s= 10cm
Was it correct to get rid of seconds?
Or is it incorrect? I think I did the math right, perhaps 10cm/s is right.
Good question. (cm/s) / s = (cm/s) * (1/s) = cm /s^2.
Change in A=unknown
Change in B=10s
Avg rate of change 5cm/s
A/10s=5cm/s
(A/10s)*10s=(5cm/s)*10s
A=50cm
That seems right for the seconds to cancel each other, but now I am wondering about the previous problem...
** **
25minutes
** **
Your work looks good. See my notes. Let me know if you have any questions.