Your 'cq_1_05.1' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.
** **
The problem:
A ball accelerates at 8 cm/s^2 for 3 seconds, starting with velocity 12 cm/s.
What will be its velocity after the 3 seconds has elapsed?
answer/question/discussion:
Since aAve= 8cm/s^2, v0= 12cm/s, and `dt= 3secs,
we can find vf after using aAve=`dv/`dt to find `dv.
8cm/s^2= `dv/3s => 3s*8cm/s^2 = 3s*(`dv/3s) => `dv = 24cm/s.
Since `dv= vf-v0, 24cm/s = vf - 12cm/s => 24cm/s + 12cm/s = vf -12cm/s +12cm/s, vf = 36cm/s
Assuming that acceleration is constant, what will be its average velocity during this interval?
answer/question/discussion:
vAve= (vf+v0)/2, so (36+12)/2= 48/2, vAve= 24cm/s
How far will it travel during this interval?
answer/question/discussion:
Since vAve = `ds / `dt, then we can substitute values,
24cm/s = `ds / 3 => 3s*24cm/s = 3s*(`ds/3s) => 72cm
** **
20min
** **
Very good work. Let me know if you have questions.