#$&*
Phy 201
Your 'cq_1_05.1' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.
** CQ_1_05.1_labelMessages **
The problem:
A ball accelerates at 8 cm/s^2 for 3 seconds, starting with velocity 12 cm/s.
What will be its velocity after the 3 seconds has elapsed?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :
vf = v0 + (a * 'dt). 12cm/s + (8cm/s^2 * 3s) = 36cm/s.
#$&*
Assuming that acceleration is constant, what will be its average velocity during this interval?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :
(v0+vf)/2 = (36 + 12m/s)/2 = 24m/s.
#$&*
How far will it travel during this interval?
answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :
'ds = vAve * 'dt = 24m/s * 3 = 72m.
#$&*
** **
5 min
** **
2:43 pm EST
Very good responses. Let me know if you have questions.