cq_1_071

#$&*

Phy 201

Your 'cq_1_07.1' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.

** CQ_1_07.1_labelMessages **

A ball falls freely from rest at a height of 2 meters. Observations indicate that the ball reaches the ground in .64 seconds.

Based on this information what is its acceleration?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :

2m/0.64s = 3.125m/s. 2*3.125m/s - 0m/s = 6.25m/s/0.64s = 9.78m/s/s (acceleration)

#$&*

@&

Your statement

2*3.125m/s - 0m/s = 6.25m/s/0.64s = 9.78m/s/s

says among other things that

2*3.125m/s = 9.78m/s/s

That is clearly a false statement.

I suspect that

2*3.125m/s - 0m/s = 6.25m/s/0.64s = 9.78m/s/s

indicates a sequence of calculator keys, but that is not a valid way to write out the solution to the problem. Your statement indicates equality where there is no equality.

The two steps below are the appropriate way to write this out:

2*3.125m/s - 0m/s = 6.25m/s

(6.25m/s)/0.64s = 9.78m/s/s

*@

@&

Your result is, however, fine.

*@

Is this consistent with an observation which concludes that a ball dropped from a height of 5 meters reaches the ground in 1.05 seconds?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :

Using the calculation above, with with 5m and 1.05s, I get 9.07m/s/s.

#$&*

Are these observations consistent with the accepted value of the acceleration of gravity, which is 9.8 m / s^2?

answer/question/discussion: ->->->->->->->->->->->-> :

Not quite. The first one is much closer than the second.

#$&*

*#&!

&#Good responses. See my notes and let me know if you have questions. &#