question form

Phy 201

Your 'question form' report has been received. Scroll down through the document to see any comments I might have inserted, and my final comment at the end.

** **

A ball starting from rest rolls 11 cm down an incline on which its acceleration is 27 cm/s2, then onto a second incline 44 cm long on which its acceleration is 9 cm/s2. How much time does it spend on each incline?

11=0+1/2*27*t square

27t square=22

Tsquare=22/27=.9sec

Tsquare = 9 sec is simply not a correct statement, but .9 sec itself is about right and you are on the right track. Done more carefully you get

If t^2 = 22 / 27, then t = .9, approximately.

If you use units you have

t^2 = 22 cm / (27 cm/s^2) = .8 s^2, approximately, so that

t = sqrt(.8 s^2) = .9 s, approximately.

Velocity=.9*27+0=24.3cm/sec

good

44=24.3dt+1/2*9 t square

Good; you have correctly formulated this problem in terms of the third equation, though your equation would be improved if it read

44 cm =24.3 cm/s * ` dt + 1/2 *9 cm/s^2 * `dt^2.

You would then need to solve the equation for `dt.

However this would require the use of the quadratic formula, which most students find confusing in this context. Most students will find the equation easier to solve if they use the fourth equation.

** **

** **

&#At least part of your solution does not agree with the solution and comments given at the link below. You should view the solution at that link and self-critique as indicated there.

Solution

&#