#$&*
course phy 121
Answer the following based on Newton's Second Law:•How much net force is required to accelerate a 12 kg mass at 3 m/s^2?
answer/question/discussion:
Fnet = 12kg * 3m/s/s = 36N
#$&*
• What would be the acceleration of a 4 kg mass subject to a net force of 20 Newtons?
answer/question/discussion:
20N / 4kg = a = 5m/s/s
#$&*
• If you exert a force of 20 Newtons on a 10-kg object and it accelerates in the direction of your force at 1.5 m/s^2, then how do you know there are other forces acting on the object besides your own?
answer/question/discussion:
You know there are other forces acting because if you plug in for net force, then you get:
fnet = 10kg*1.5m/s/s = 15N, which is less than the force exerted, so there must be some other kind of force.
#$&*
• What is the total of all those forces and in what direction does this total act?
answer/question/discussion:
The total of those forces is the net force, which is 20N and it acts in the positive direction.
#$&*
"
Very good work. Let me know if you have questions.